Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 5. júla 2020

Rimavské Zalužany chcú zrealizovať archeologický prieskum valu na Sinci

16. decembra 2019 | Komentáre: 0 |

História tajomného valu na Sinci bude čoskoro možno trochu lepšie prebádaná.

Obec Rimavské Zalužany pod vedením starostu Milana Medveďa totiž žiada o dotáciu na projekt, vďaka ktorému by na tomto doteraz neprebádanom mieste Gemera-Malohontu mal byť realizovaný archeologický prieskum.

„Ako obec chceme ísť do projektu – je možnosť podať žiadosť o dotáciu z vyššieho územného celku, ktorú sme sa rozhodli dať. Vybavili sme aj povolenia od Lesov SR a krajského pamiatkového úradu. Spojili sme sa tiež s archeológmi zo Zvolena a chceme tam spraviť prieskum,“ vysvetlil starosta Rimavských Zalužian, ktorý sa regionálnou históriou intenzívne zaoberá.

Ako dodal, spomínaný val má dĺžku zhruba 110 metrov a jeho história môže siahať až do slovanských čias, prípadne aj ďalej. „Je to zaujímavé aj pre týchto odborníkov. Ak sa to potvrdí archeologickým prieskumom, mohli by sa tam realizovať ďalšie výskumy a, samozrejme, zvýšil by sa i cestovný ruch,“ podotkol Medveď s tým, že na prvú etapu by potrebovali zhruba 5000 eur. Ak by však aj neboli podporení, projekt by podľa jeho slov mal byť napokon zrealizovaný nejakým iným spôsobom.

Spomínaný val sa nachádza v katastri Rimavského Brezova a situovaný je na svahu Sinca približne oproti benzínovej čerpačke na začiatku Hnúšte-Likiera. V teréne je dobre viditeľný a z Brezova k nemu vedie aj trasa, ktorú starosta R. Zalužian vyznačil. „Sami sme si urobili takú šablónu hradu a modrou značkou označili k nemu cestu pre turistov,“ povedal.

Ďalší prístup do blízkosti valu vedie po modrej turistickej trase z Hnúšte. O tom, že niečo v tejto lokalite v minulosti skutočne mohlo byť, svedčia okrem valu aj zachované mieste názvy – Hrad a Valova zemička. Pochopiteľne, až seriózny archeologický prieskum môže preukázať, či na tomto mieste skutočne stálo nejaké hradisko a do akej epochy ho možno datovať.

Na záver len dodávame, že ak máte radi regionálnu históriu nášho kraja, oplatí sa vám „lajknúť“ stránku Obec Rimavské Zalužany na Facebooku. Prakticky každý deň tam totiž pribúdajú zaujímavé a unikátne historické fotografie nielen zo spomínanej dediny, ale z celého regiónu.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Milan Medveď, Echoviny.sk; Foto: Obec Rimavské Zalužany


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA