Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 16. januára 2021

RIMAVSKÁ BAŇA: V obci prebehlo testovanie Rómov, predavačiek i navrátilcov

19. apríla 2020 | Komentáre: 0 |

Príslušníci armády otestovali v sobotu 18. 4. 2020 v Rimavskej Bani až 42 obyvateľov. Testovanie organizoval Úrad splnomocnenca pre rómske komunity.

Pre Echoviny.sk to potvrdila starostka obce Elena Polóniová.

“Nahlásilo sa nám 40 občanov, ktorí prišli do styku s ľuďmi, ktorí sa vrátili zo zahraničia. Okrem nich otestovali aj členov miestnej občianskej poriadkovej služby a predavačky tunajšej predajne potravín. Celkovo ide o 42 občanov. Do obce sa zo zahraničia 5 obyvateľov,” povedala starostka s tým, že testovanie prebehlo veľmi pokojne.

Ako ďalej povedala, má už k dispozícii výsledky polovice testovaných ľudí, u ktorých boli všetky testy negatívne. Z dnešných ohlásených prípadov Covid-19 nie je podľa jej slov ani jediný z Rimavskej Bane.

Testovanie v rómskych komunitách a segregovaných lokalitách na severe okresu prebehlo zatiaľ jedine v Hnúšti, kde sa zatiaľ pozitívny prípad zatiaľ nevyskytol. V celom regióne boli testy vykonané aj v Šíde či na Dúžavskej ceste, kde sa COVID-19 nepotvrdil. Opačný scenár však nastal v Hodejove a Šimonovciach, kde spolu potvrdili až päť pozitívnych testov.

Na Slovensku sa aktuálne nachádza 1044 rómskych osád a segregovaných častí. Najhoršiu situáciu zažívajú Rómovia v Žehre, kde sa v osade potvrdilo už 52 pacientov s koronavírusom. V celoslovenskej štatistike sa zaradili na tretie miesto hneď za Pezinok (79) a Bratislavu (191).

Na Slovensku máme dovedna potvrdených 1089 pacientov s COVID-19. Celkovo bolo vykonaných už 40 953 testov. Doteraz 11 ľudí koronavírusu podľahlo, 213 pacientov sa dokázalo vyliečiť.

Ochorenie sa začalo šíriť aj v domovoch sociálnych služieb (DSS). Katastrofický scenár zažívajú hlavne v Pezinku, kde je nakazených až 55 zamestnancov a klientov. Koronavírus sa rozšíril aj v DSS v Martine, kde je nakazených 25 klientov a 11 zamestnancov. Našťastie, táto pohroma náš región nepostihla a pevne dúfame, že sa tak nestane ani v budúcnosti.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Echoviny.sk, Elena Polóniová


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA