Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 30. septembra 2020

REVÚCA: Prvé slovenské gymnázium bolo založené pred 158 rokmi

16. septembra 2020 | Komentáre: 0 |

Presne pred 158 rokmi, 16. septembra 1862, sa začala písať história Prvého slovenského gymnázia (PSG) v Revúcej.

Túto pre slovenský národ výnimočnú udalosť pripomenulo na Facebooku Múzeum PSG.

„Prečo je PSG v Revúcej prvé a prečo mu toto prvenstvo náležite patrí? Vo všetkých predmetoch sa vyučovalo v slovenskom jazyku a pôsobili na ňom len slovenskí učitelia (o čom svedčil ich plat, pretože na bežných uhorských gymnáziách zarobili učbári o polovicu viac ako na slovenskom gymnáziu),“ uvádza múzeum.

Ako dodáva, po prvýkrát v histórii Slovákov (za extrémne ťažkých podmienok a silnej maďarizácie) sa na gymnáziu v Revúcej maturovalo v slovenskom jazyku, vydávali sa vysvedčenia v slovenčine, v názve malo gymnázium označenie „slovenské“ a malo tiež vlastnú pečať s kresbou trojvršia a dvojitého kríža. Tú navrhol Š. M. Daxner a na vlastné náklady ju dal vyrobiť J. Francisci. Takisto matrika sa viedla v slovenskom jazyku a výročné správy aj zápisnice konventu sa vydávali v slovenskom jazyku.

„Názov Prvé slovenské gymnázium použil ako prvý August Horislav Škultéty vo svojej inauguračnej reči (viď Pamäti sl. ev. a. v. gymnázia a učit. semeniska vo Veľkej Revúcej) pri slávnostnom otvorení gymnázia v Revúcej a myslel tým Prvé slovenské gymnázium v Revúcej,“ zdôrazňuje múzeum.

PSG počas svojej existencie fungovalo iba vďaka zbierkam a darom. Na vyučovanie bola väčšinu jeho fungovania využívaná tzv. Latinákova kúria, v ktorej dnes sídli múzeum. Druhá, novšia budova bola postavená na dnešnej Železničnej ulici. Vyučovanie však v nej prebiehalo len zhruba rok a pol, keďže následne bolo PSG násilne zatvorené uhorskými úradmi.

Túto novšiu budovu plánuje vlastník, Banskobystrický samosprávny kraj, zrevitalizovať a vytvoriť v nej novú kultúrno-vzdelávaciu inštitúciu. Sprístupniť verejnosti ju zamýšľa najneskôr pred letnou turistickou sezónou 2022, pričom do revitalizácie objektu a jej okolia, vrátane interiérového a expozičného vybavenia, zamýšľa investovať okolo dvoch miliónov eur.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Múzeum PSG, Foto: Echoviny.sk


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA