Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 21. septembra 2020

Remeslo má zlaté dno, po ôsmykrát v klenovskej Skorušine

12. augusta 2010 | Komentáre: 0 |

Ilustračné foto: Pavel Marko

Od 25. júla do 30. júla 2010 prebiehal po ôsmykrát týždeň tvorivých dielní remesiel, hudby, spevu a tanca, s voľnočasovými aktivitami v Klenovci, v lokalite Skorušina pod názvom Remeslo má zlaté dno. Skorušina sa tak opäť stala miestom zaujímavých aktivít pre 20 detí a 6 mládežníkov, ktorí za pomoci lektorov a koordinátorov letných remeselných, hudobných, tanečných a speváckych dielní prežili prázdninový čas tvorivými činnosťami.

Občianske združenie RODON Klenovec , Miestne kultúrne stredisko pri Obci Klenovec a členovia FS Vepor organizovali tvorivý týždeň pre deti, kde sa mohli realizovať vo svojej kreativite, spoznávať tradičné remeslá našich predkov, ale spoznávať i prírodu, pracovať v kolektíve. Toto všetko sa mohlo uskutočniť vďaka podpore projektu Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky, z 2% kampane o. z. RODON Klenovec, účastníckeho poplatku, ako i majiteľov turistickej chaty, ktorým za túto možnosť ďakujeme za všetky deti.

V tomto roku prebiehali tvorivé dielne: výroba pastierskych palíc s Jánom Kožiakom, pletenie košíkov s Jaroslavom Zvarom, vyšívanie krížikovou výšivkou s Gabrielou Medveďovou, práca s kožou s Pavlom a Elenkou Mináčovými, kováčskemu umeniu ich priúčal Igor Radič, maľbu na sklo, servítkovú techniku a smaltovanie šperkov Stanislava Zvarová, výrobu puzzle sa mohli naučiť s Ladislavom Hedvigim, tkanie na krosnách s Katkou a Jaroslavom Zvarovcami, tvorbu s drôtom s Luckou Berackovou, šperkárstvo s Jankou Kochanovou a Majkou Hruškovou, paličkovanie a vyšívanie krivou ihlou so Zuzkou Jakabšicovou. V hudobnej dielni priúčal hraniu na heligónke Janko Kožiak ml. O voľnočasové aktivity sa starali mladí členovia FS Vepor: Zuzka Jakabšicová, Patrícia Franeková, Kristína Plichtová, Michal Jakabšic, Viktor Brádňanský, Ján Kožiak.

Deti v tvorivých dielňach mali možnosť sa stretnúť s pracovníkom Lesného závodu z Rimavskej Soboty, z Lesnej správy z Hnúšte s Pavlom Trnavským, ktorý účastníkom porozprával o hmyze a zvieratách, ako aj o zaujímavých miestach tejto lokality. O hladné brušká sa starali Marcelka a Vladko Jakabšicovci s pomocou Ľubici Husmanovej, Milady Kochanovej, Zdenky Brádňanskej. Nad zdravotnou starostlivosťou bdela Helka Franeková.

Na záver zostáva dodať, že tak, ako po minulé roky, tvorivé dielne boli ozaj tvorivé a nikto nemal čas nudiť sa. V záverečnom monitoringu žiadne z detí nenapísalo že im chýbal mobil, televízor, či PC, ale že o rok chcú prísť znovu a zostali by dlhšie. Zostáva teda dúfať, že sa nám podarí letné tvorivé dielne realizovať aj o rok. Že nájdeme cesty ako takéto aktivity vytvárať i naďalej aj pre väčší počet detí, nakoľko záujem o ne je. Spoločnosť nesmie na deti zabúdať, sú našou budúcnosťou, a to čo im dáme nám raz aj vrátia.

Ako autorka projektu chcem poďakovať celému realizačnému tímu, že nemyslia len na seba, ale dokázali si nájsť čas, aby ho venovali deťom. Deťom ďakujem, že vydržali pracovať ako včeličky a dokázali vytvoriť malé dielka, ktoré im budú pripomínať krásne chvíle prežité v jedinečnej Skorušine nášho Klenovca.

Mgr. Stanislava Zvarová, autorka a koordinátorka projektu

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
POSLEDNÉ KOMENTÁRE
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA