Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 7. júna 2020

R. Sobota: Predmetom mesiaca je drevený kôl z mestskej palisády

5. júla 2016 | Komentáre: 0 |

Fragment dreveného kola z mestskej palisády, ktorá v minulosti chránila Rimavskú Sobotu, je predmetom mesiaca júl v tamojšom Gemersko-malohontskom múzeu (GMM). TASR o historickom artefakte, ktorý bol nájdený počas archeologických výskumov v rokoch 2010 až 2011 na mieste bývalej mestskej tržnice na Ulici B. Bartóka, informoval archeológ GMM Alexander Botoš.

Obraz Náboženské nepokoje v Rimavskej Sobote v roku 1769

 

„V hĺbke 1,40 m od pôvodnej úrovne terénu boli odkryté dve torzá kolov o celkovej dĺžke približne 40 cm a s priemerom zhruba 22 cm. Po začistení a kompletnom odkrytí terénnej situácie, v hĺbke 1,50 m od pôvodnej úrovne terénu, bola identifikovaná vrstva svetlohnedej farby, sypkej konzistencie. Túto vrstvu môžeme interpretovať ako žľab, do ktorého boli koly palisády uložené,“ uviedol Botoš.

Odkrytá terénna situácia podľa neho korešponduje s jedinou známou vedutou mesta Rimavská Sobota, ktorú predstavuje obraz s názvom Náboženské nepokoje v Rimavskej Sobote v roku 1769 zhotovený technikou oleja na plátne okolo roku 1771 neznámym autorom. „Obraz zobrazuje epizódu z dejín mesta – šarvátku medzi kalvínskymi a katolíckymi veriacimi. V mieste situovania archeologického výskumu na súčasnej Ulici B. Bartóka je zaznamenaná časť drevenej palisády tiahnuca sa v smere severovýchod – juhozápad popri okraji novovekého mesta,“ priblížil archeológ.
Vo výplni žľabu pre uloženie palisády bolo zistených niekoľko keramických fragmentov, ktoré je možné rámcovo zaradiť do obdobia 14. až 15. storočia. „Vykonaná bola aj dendrochronologická analýza nálezov drevených kolov, ktorá preukázala, že strom (dub) na zhotovenie kola bol zoťatý v roku 1541. Môžeme teda oprávnene predpokladať, že koly pochádzajú z obdobia okolo polovice 16. storočia. Nemôžeme ani vylúčiť, že prvé koly boli do palisády osadené už v období 14. – 15. storočia, tak ako na to poukazuje keramický materiál,“ vysvetlil Botoš, podľa ktorého bolo totiž koly palisády nevyhnutné v určitých intervaloch obnovovať.

Mesto Rimavská Sobota získalo v rokoch 1334 – 1335 od panovníka Karola Róberta také slobody a výsady, aké majú kráľovskí hostia a mešťania v Budíne, vrátane práva postaviť mestské hradby a bašty. „Rimavská Sobota si však kamenné hradby nikdy nevybudovala. Podľa vyššie spomenutej veduty bolo mesto chránené jednoduchšou, ale funkčnou fortifikačnou formou – drevenou palisádou a priekopou, ktorá obopínala celé mesto,“ zakončil archeológ.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: TASR, foto: muzeum.sk


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA