Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 2. decembra 2020

R.Brezovo: Pri rekonštrukcii kostola našli nádobu s listinami

11. septembra 2016 | Komentáre: 0 |

Sklenenú nádobu kónického tvaru s uloženými historickými listinami sa podarilo nájsť pracovníkom, ktorí rekonštruovali gotický kostol v Rimavskom Brezove v okrese Rimavská Sobota. Ako TASR informovala Janka Miháliková, zborová farárka miestneho Cirkevného zboru Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV), nádoba bola uložená v západnej časti oltárnej menzy.

„Sklenená nádoba, pôvodne pravdepodobne cukornička, sa nachádzala v schránke vytvorenej z keramickej dlažby. V jej vnútri boli uložené poskladané listiny s dvoma pečaťami Cirkevného zboru ECAV v Rimavskom Brezove. Listiny pochádzajú z roku 1893, sú v maďarskom jazyku a ide o krátky dejinný prehľad histórie kostola,“ priblížila Miháliková.

Základné ošetrenie listín už vykonalo Gemersko–malohontské múzeum v Rimavskej Sobote. „Boli totiž znečistené prachom, na miestach preloženia došlo pôsobením vlhkosti, plesní a mechanického namáhania k narušeniu a na niektorých miestach dokonca aj k úbytku hmoty papiera. Listiny boli teda očistené, prežehlené a spevnené podlepením,“ načrtla proces ich ošetrenia farárka s tým, že po celkovom dokončení obnovy gotického kostola bude nález umiestnený a prezentovaný v interiéri tohto chrámu.

Gotický kostol v Rimavskom Brezove je od roku 2006 v neustálom procese obnovy. „Počas desiatich rokov prešiel pod dohľadom miestne príslušného krajského pamiatkového úradu výraznou renováciou interiéru. Vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry SR a spolufinancovaniu Cirkevného zboru ECAV boli zreštaurované stredoveké nástenné maľby v presbytériu a taktiež fresky na víťaznom oblúku, na severnej i západnej stene lode pôvodného kostola,“ povedala na margo obnovy Miháliková.

Dodala, že pred samotným reštaurovaním boli vykonané aj rôzne odborné výskumy, ktoré odkryli pôvodnú sedemstoročnú kamennú podlahu, latinský nápis z poreformačného obdobia na východnej stene lode, ako aj latinský nápis s datovaním na predele barokového oltára. „Zároveň bolo zabezpečené i odvodnenie kostola a reštaurovanie oltára, ktorý bude nanovo osadený na oltárnu menzu koncom tohto roka,“ zakončila.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: TASR, foto: rimavskasobota.sk


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA