Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 30. októbra 2020

Pri betleheme vzdajú úctu rezbárovi Dušanovi Šarkanovi

7. decembra 2015 | Komentáre: 1 |

Vzdať úctu zosnulému ľudovému rezbárovi Dušanovi Šarkanovi z Vrboviec bude cieľom podujatia Pri vrbovskom betleheme, ktoré sa v obci začne v piatok 11. decembra o 10.30 h. TASR o akcii informovala Stanislava Zvarová z Gemersko-malohontského osvetového strediska v Rimavskej Sobote.
„Deti z folklórneho súboru Lieskovček budú prezentovať koledy a vianočné vinše. Nebude chýbať ani ukážka betlehemskej hry a na tradičné pastierske hudobné nástroje zahrá Milan Katreniak z Tisovca,“ uviedla Zvarová. Podujatie sa odohrá priamo vo dvore domu vo Vrbovciach, kde umelec žil a kde dodnes stojí jeho drevený betlehem. Ten patrí medzi najväčšie vyrezávané betlehemy na Slovensku a obsahuje viacero drevených sôch v nadživotnej veľkosti.

Dušan Šarkan sa rezbárstvu venoval viac ako 30 rokov a jeho sochy sa nachádzajú vo viacerých obciach regiónu. Vyrezávať zvykol aj na tradičnom folklórnom podujatí Klenovská rountouka a niekoľko jeho drevených skulptúr s rozprávkovou tematikou stojí v obci Drienčany, kde 24 rokov pôsobil známy slovenský zberateľ ľudovej slovesnosti Pavol Dobšinský.

dusan_sarkanDušan Šarkan *1952 – †2014 – Vyštudoval Strojnícku fakultu v Bratislave, pracoval ako odborný referent hygieny a odpadového hospodárstva. Popri práci sa venoval svojim záľubám, medzi ktoré bezpochyby patrilo drevo. Niekoľko rokov viedol dialóg s drevom, skalou a mramorom. Pozorne vnímal okolitý svet, absorboval podnety a premietal si ich vo svojom vnútornom „kine“. Keď prišiel ten správny okamih, uzavel sa do dielne v rodičovskom dome vo Vrbovciach, aby v tichu vyznievali jeho pocity, ktoré prenášal do sôch a reliéfov. Na to, aby mohol tvoriť, potreboval rodinné zázemie, slnko, priestor a pohodu. Tematika jeho prác siahala od sakrálnych motívov cez historické výjavy po námety späté s prírodou. Inšpiráciu čerpal z obdobia osídľovania nášho územia Slovanmi a prenikania kresťanstva. Z týchto inšpirácií stvárnil Gorazda, kráľa Svätopluka. Tvorivú atmosféru si vytváral cez deň. Každý námet v ňom zrel, aby mohol zozbierať úrodu svojej tvorivosti. Prepracovával sa cez štúdie, kresby a plastiky k horizontu sebazdokonaľovania a vyjadrovania tých svetov a námetov, ktoré vyvreli na povrchu jeho vnútra. Na ploche nechával vyniknúť rezbársky rukopis opracovania dlátkom. (Zdroj: Martin Mešša: Kresané do dreva)

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: TASR, foto: Uluv.sk


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

DISKUSIA K ČLÁNKU
  1. Autor:  Dalibor | 8. decembra 2015 | 11:50 | 11:50

    Dušan bol môj rezbársky priateľ A aj ja si na neho s úctou spomínam,na naše spoločné rezbárske zážitky na sympoziach v Chorvátsku,vo Východnej,v v Babine, Bojnický kúpeľoch,v Plaveckom Štvrtku,a na rôznych ďalších akciách,Česť jeho pamiatke,rezbar Dalo

    [Reagovať]

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA