Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 5. júla 2020

Veľký prehľad akcií: Desmod, Kali, slivkové hody aj maratón dobrej vôle

3. septembra 2019 | Komentáre: 0 |

Leto sa skončilo, no ponuku programov a aktivít v regióne to neovplyvnilo.

September tak bude bohatý na tradície, športové akcie, hudobné aj divadelné vystúpenia a nezabudlo sa ani na milovníkov histórie. Portál Echoviny.sk vám prináša veľký prehľad podujatí v Gemeri-Malohonte na nasledujúce štyri týždne.

Rekonštrukcia bojov aj spoznávanie námestia

Aj v septembri pokračuje pripomínanie ľudových tradícií. Kultúrny dom v Kružne bude dejiskom 5. ročníka Kružňanskej heligónky (7. 9.) a o týždeň neskôr ovládne nádvorie Čierneho orla a Hlavné námestie v Rimavskej Sobote 2. ročník festivalu Pod Sobotskou bránou (14. 9.). Okrem vystúpení budú v ponuke tvorivé dielne, trh miestnych výrobkov i tanečný dom. V ten istý večer sa v Jelšave uskutoční regionálna súťaž a prehliadka hudobného folklóru s názvom Nôty Gemera a Malohontu.

Od 13. do 15. septembra bude prebiehať Zraz veteránov. Majitelia a milovníci automobilov a motoriek z doby minulej sa stretnú na Drieňku na Teplom Vrchu. Počas soboty majú naplánovaný výjazd a navštívia nejedno podujatie v našom regióne.

V septembri po 75 rokoch ožije aj udalosť, počas ktorej nemecká SS divízia postupovala od Miškovca na Rimavskú Sobotu s jediným cieľom – potlačiť Slovenské národné povstanie. Na polohou významnom a strategickom kopci Hrb neďaleko obce Rimavská Baňa si slovenská armáda vybudovala obranné postavenie.

Rekonštrukciu bojov, ktoré sa udiali 19. až 21. októbra 1944, tu budete môcť zažiť na vlastnej koži v sobotu 21. septembra,“ informovala Kristína Chovancová, administratívna pracovníčka MAS Malohont.

V septembri bude pokračovať aj úspešné podujatie Spoznaj svoje Hlavné námestie. Riaditeľka Gemersko-malohontského múzea Oľga Bodorová ukáže ďalšie zákutia a prezradí tajomné príbehy rimavskosobotského námestia od knižnice po súdnu sedriu.

Klobásky, slivkové špeciality aj plody záhrad

Na svoje si prídu aj milovníci dobrého jedla. Rozvoniavať to bude napríklad na Dni obce Čerenčany, kde súčasťou sprievodného programu bude aj 4. ročník Čerenčianskeho kotlíka (7.9.).

V mlyne vo Veľkých Teriakovciach sa budú konať Slivkové hody a toto ovocie sa bude podávať v rôznych pevných aj tekutých podobách. V ten istý deň sa na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote rozbehne Klobása Fest. V závere mesiaca sa v Hnúšti uskutoční súťaž vo varení kotlíkovej kapustnice. K tej dobre padne prehliadka dychovej hudby Tečkova trubka (28. 9.).

„V nedeľu 8. septembra budete mať možnosť pokochať sa dopestovaným ovocím, zeleninou a kvetmi, ktoré tento rok narástli v záhradách občanov Nižného Skálnika a okolitých obcí. Výstava bude spojená s ochutnávkou zeleninových šalátov a ovocných koláčov a tiež bude súčasťou Gemersko-malohontského jarmoku v Rimavskej Sobote (27. a 28.9.). V tú istú sobotu príde na rad aj Výstava ovocia a zeleniny v Sušanoch, ktorá bude pokračovať v nedeľu 29. septembra spolu s ďakovnou sv. omšou v kostole sv. Anny,“ vymenovala Chovancová.

Koncerty Desmodu aj repera Kaliho

Súčasťou prvého jesenného mesiaca budú aj divadelné a hudobné vystúpenia. V rimavskosobotskom Dome kultúry uskutoční úvodný koncert 39. ročníka Hudobnej jesene s názvom Hudba nás spája, na ktorom sa predstaví dvojica Jozef Lupták a Boris Lenko (3.9.). Druhá septembrová streda (11.9.) do kultúrneho domu prinesie hercov Jókaiho divadla z Komárna a maďarský muzikál Povala (A padlás).

O deň neskôr (12.9.) sa v Revúcej uskutoční koncert vážnej hudby RAK k výročiu otvorenia Prvého slovenského gymnázia. Koncertovať sa bude aj pod Muránskym hradom, kde vystúpia Desmod, reper Kali a DJ Peter Pann (14.9.).

„V nedeľu 29. septembra zavíta do Rimavskej Soboty španielska komédia o manipulácii, podvodoch a mimoriadnom prekvapení na záver v réžii Michala Spišáka. V divadelnej sále vám ju zahrajú Maroš Kramár, Marko Igonda, Henrieta Mičkovicová/Lenka Barilíková.“

Nádielka športových akcií

V bohatej ponuke septembrových podujatí nesmie chýbať šport. Z Hnúšte opäť vyrazí cyklobus na Muránsku planinu (7.9.) a v rovnaký deň v rekreačnej oblasti Kurinec – Zelená voda prebehne Gemerský triatlon. Milovníci bieleho športu si môžu odbehnúť do tenisového areálu v Rimavskej Sobote, kde sa odohrá turnaj Mercedes-Benz KORO Cup 2019.

„Nedeľa 15. septembra bude oslavou cyklistiky. Súťažiacich čaká 87,6 km dlhá trasa so štartom aj cieľom v Rimavskej Sobote, ktorá povedie obcami regiónu Malohont. Pre najmenších sú pripravené cyklistické preteky Teatro Junior, ktoré budú prebiehať na Hlavnom námestí v priestore štartu a cieľa pretekov. Pre divákov je aj tento rok pripravená súťaž o najlepšie povzbudzujúcu obec, do ktorej sa môže zapojiť každá dedinka, cez ktorú prechádza trasa pretekov. Stačí len povzbudzovať pretekárov a na základe hlasovania získajú ocenenie tri obce, ktoré podali najlepší výkon pri povzbudzovaní,“ dodala administratívna pracovníčka MAS Malohont.

Trochu netradičný maratón prebehne v Kokave nad Rimavicou, kde budú po celý deň pliesť, háčkovať a zošívať štvorce, z ktorých vzniknú deky pre deti do nemocníc a detských domovov (21.9.). Turisti z KST Hnúšťa a TO KOS Rimavská dolina sa vyberú na túru Clementisovou cestou (21.9.)

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: MAS MAlohont


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA