Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 4. júna 2020

Poslanec M. Golian: „Celkovo sa za posledné 4 roky preinvestovalo takmer 5 100 000 eur“

1. novembra 2018 | Komentáre: 1 |

Blížia sa komunálne voľby a tak sme oslovili terajšieho poslanca MsZ v Hnúšti za volebný obvod č. 2 Likier-Kolónia Matúša Goliana, ktorý je zároveň aj predsedom komisie výstavby, územného plánovania a životného prostredia, aby nám zodpovedal pár otázok.


Viete nám povedať, čo všetko sa v rámci investičných akcií zrealizovalo v meste za posledné obdobie?

Tých investičných akcií je naozaj veľa a tak spomeniem aspoň pár takých najdôležitejších, ktoré sa uskutočnili. Celkovo sa za posledné 4 roky preinvestovalo takmer 5 100 000 eur. Buď sme nato použili vlastné financie, alebo sme ich získali z rôznych dotácií. Každý rok sme ako mesto rekonštruovali chodníky, cesty, alebo parkoviská v niektorej mestskej časti. Len toto nás vyšlo na takmer 450 000 eur. Ďalej sa podarilo aj s prispením mesta rozšíriť vozový park technických služieb. Kúpil sa traktor za cca. 50 000 eur, ramenový nakladač za 102 000 eur, alebo kosačku v sume takmer 18.000 eur, kde len pri tomto mesto prispelo sumou 10.000 eur. Ďalej sa zrekonštruovali dve materské škôlky v sume takmer 420 000 eur. Do priemyselného parku išla investícia takmer 1 300 000 eur. Z tejto investície sa podarilo vykúpiť pozemky, zrekonštruovala sa prístupová cesta a ešte sa vybudujú pre zamestnancov spoločnosti Yura, Versaca a iných parkovacie plochy. Ďalej sa vytvorili v sume takmer 77 000 eur úplne nové chodníky v miestnom cintoríne. Vynovila sa palubovka a osadila sa nová vzduchotechnika v mestskej športovej hale. Celkovo to stálo cca. 31 000 eur. Ďalšie investície išli do základných škôl, do školských jedální atď atď… Výpočet tých investícií je naozaj dlhý a tak najlepšie asi bude, keď si to občania mesta budú môcť sami prečítať z letákov, ktoré sa im najbližšie dni dostanú isto do rúk.

A čo mestská časť Likier-Kolónia ktorú zastupujete?
Pre mňa je podstatné, že na ulici Školskej sme predali pozemky na výstavbu domov. Tam nám už len treba vyriešiť, čo z budovou „hasičskej“. Či ju zbúrať a pozemok využiť na ďalší odpredaj, alebo pozemok využiť na výstavbu napr. domova dôchodcov. Zrekonštruovala sa celá Bottova ulica, čo stálo takmer 20 000 eur. Podarilo sa vybudovať aj úplne nové parkovisko pri bytovke na Clementisa 196. Ale asi také najhlavnejšie momentálne z môjho pohľadu je, že sa podarilo vyasfaltovať takmer celé sídlisko Kolónia čo sa týka ciest a parkovísk. Takto sa tu preinvestovalo okolo 75 000 eur. Ďalej sa urobilo odvodnenie na ulici Švermovej. Osadil sa nový hrací prvok na detské ihrisko za 4 700 eur. Plus mnoho menších vecí, ktoré sa riešili priebežne, ako napr. osadenie novej kamery, zrkadla na križovatke Sládkovičova-Školská, alebo oprava plochy pred bytovkou na Clementisa 217. Čo ma ale mrzí, je, že sa nestihla zrealizovať obnova chodníka od Nemocnice po Likier. Ale je to len z technického dôvodu, na odstránení ktorom sa bude pracovať na jar budúceho roka. Takže predpokladám, že by to malo byť na rok zrealizované.

Spomenuli ste, čo sa urobilo, ale viete nám aj priblížiť, čo nás ako mesto čaká v budúcich rokoch, čo sa týka investičných akcií?
Momentálne sa pripravuje rozpočet na rok 2019. V septembri som na mestskom zastupiteľstve predkladal informáciu, že odo mňa a zároveň aj z Komisie výstavby žiadame zahrnúť do rozpočtu opravu ulice Železničnej t.j. cesta ku garážam. Ďalej dobudovanie ulice Bakulíniho v Kolónii a to z dôvodu priechodnosti techniky technických služieb, ktoré tam zabezpečujú odvoz komunálneho odpadu a zimnú údržbu. A ďalšia ulica, ktorá si žiada rekonštrukciu, je ulica Horná v Likieri. Samozrejme, tam je to podmienené výstavbou kanalizácie. A tu sa tak dostávam ku akciám, ktoré ako mesto budeme musieť v najbližšom volebnom období určite riešiť. A to je zmieňovaná kanalizácia v predpokladanom celkovom objeme okolo 4 000 000 eur. Ďalej ukončenie II. etapy a možné vytvorenie III. etapy skládky na komunálny odpad. Ďalej rozšírenie cintorína, čo znamená kúpu ďalších pozemkov a poprípade ešte vybudovanie urnového hája. Bolo by tiež dobré, aby sa nám podarila kompletná rekonštrukcia prístavby mestského kultúrneho strediska, hlavne vnútornú časť. Ďalej rekonštrukcia Petrivaldského vily, alebo vybudovanie parkoviska na ulici Francisciho 731.Samozrejme okrem tohto všetkého by mali prebiehať ďalšie investičné akcie a rekonštrukcie ulíc, ktoré si to budú na základe svojho stavu vyžadovať.

Blížia sa voľby, predpokladám, že ste už zaregistrovali všetkých kandidátov na poslancov do Mestského zastupiteľstva. Ako hodnotíte volebné programy kandidátov, popr. koho by ste uvítali, aby sa stal poslancom MsZ?
Myslím, že mi neprináleží veľmi hodnotiť volebné programy kandidátov. Každý sa prezentuje svojim vlastným spôsobom. A či už sú niektoré sľuby, alebo vízie kandidátov reálne, alebo nie, tak to nech si už o tom urobia názor samotní občania. Určite by som ale uvítal, aby v zastupiteľstve pokračovali takí poslanci ako Grigorij Šamin a Marián Petrok. Myslím si, že obidvaja sa osvedčili a že plnohodnotne zastávali svoje miesta či už v mestskej rade, v dozorných a školských radách, alebo každý z nich vo svojej komisii. Alebo aj celkovo pri zastupovaní samosprávy na rôznych kultúrnych, či spoločenských podujatiach.

A posledná otázka, koho si viete predstaviť ako primátora mesta Hnúšťa?
Je veľmi dôležité a myslím, že pre naše malé mesto veľmi výhodné, že terajší primátor Michal Bagačka je poslancom Národnej rady SR. Každý, kto čo i len trocha vidí do chodu samosprávy vie, že v dnešnej dobe je pre rozvoj mesta dôležité mať na poste primátora skúseného, rozhľadeného, aktívneho a akceptovateľného človeka. Terajší primátor sa osobne zasadil za to, aby Hnúšťa získala bezmála 2 000 000 eur, ktoré sa využili na určité investičné akcie. Ako som už spomenul, napr. 1 300 000 eur na priemyselný park, 108 000 eur na rekonštrukciu telocvične Základnej školy J. F. Rimavského, alebo obstaranie nového elektromobilu pre potreby neziskovej činnosti v meste v sume 30 000 eur. Zároveň sa tu tento rok uskutočnilo zasadnutie vlády a z tohto stretnutia sme získali ďalších bezmála 200 000 eur na rekonštrukciu Materskej škôlky Nábrežie Rimavy. A tých akcií je omnoho viac. Pri tomto si treba trocha uvedomiť, že tieto financie by sme nikdy nezískali, nebyť aktivít terajšieho primátora. Takže ja som aj na základe týchto skutočností rozhodnutý, že v nadchádzajúcich voľbách má moju podporu primátor mesta Michal Bagačka.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Echoviny.sk


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

DISKUSIA K ČLÁNKU
  1. Autor:  Jaro Veľký | 2. novembra 2018 | 15:50 | 15:50

    Skôr som typ, ktorý najradšej hovori že nič sa nespravilo ale ked som si prečítal článok tak poviem – niečo sa predsa urobilo. Takže šup šup pokračovať v svižnom tempe.


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA