Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 5. decembra 2020

Poslanci zdvojnásobili nájomné škole, tá sa chce sťahovať

12. augusta 2012 | Komentáre: 0 |

Stredná odborná škola z Dunajskej Stredy má triedy aj v Základnej škole M. Tompu. Ak sa odsťahuje, základná škola bude vo finančných problémoch.

Zdvihnutie nájmu súkromnej strednej škole, ktoré odsúhlasili mestskí poslanci, veľa peňazí do pokladnice Rimavskej Soboty neprinesie. Škola považuje nové nájomné za vysoké a hľadá si iné priestory. Ak to urobí, v problémoch sa ocitnú dve mestské základné školy, v ktorých má dnes súkromná škola prenajaté triedy.

Škola by mala po novom platiť 45-tisíc eur ročne, pred zdražením to bolo len 20-tisíc eur. Poslanci vyšší nájom odôvodnili tým, že z roka na rok jej pribúda žiakov a dostáva viac peňazí. „Ak berieme normatív na žiaka len vo výške 300 eur na rok, pri 270 žiakoch dostanú takú sumu, že im finančne neublíži ani vyššie nájomné. To bolo doteraz dosť poddimenzované,“ vysvetlil poslanec Ján Čeman.

Manažér súkromnej školy Zoltán Karko s tým nesúhlasí. Podľa neho sa nájomné počíta podľa štvorcových metrov a nezohľadňuje sa pritom počet žiakov. „To, že do našej školy sa hlási viac žiakov a že v mestských školách to tak nie je, a tie preto vytvárajú stratu, by poslanci nemali kompenzovať zvýšením nájomného pre nás. Vidíme za tým snahy konkurenčných škôl vypudiť nás z mesta a získať tak viac žiakov,“ myslí si Karko.

Súkromná škola z Dunajskej Stredy vychováva manažérov a hotelierov a v Rimavskej Sobote má svoje triedy už štyri roky. Z Rimavskej Soboty odísť nechce a začala si už hľadať iné priestory. „Niečo sme si už vyhliadli. Budovu chceme kúpiť, opraviť ju a presťahovať tam našich žiakov. Do septembra to určite nestihneme, preto zatiaľ budeme platiť vyššie nájomné, no už v priebehu najbližšieho školského roka sa chceme sťahovať do nového,“ povedal Karko.

Primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko nepovažuje zvýšenie nájomného pre školu za šťastný krok a tvrdí, že školstvu to prinesie problémy. Poukázal na to, že kapacity dvoch mestských základných škôl sú naplnené len vďaka tomu, že v ich budovách funguje aj súkromná škola.

„Ak sa stredná škola presťahuje do iných priestorov, prídeme o peniaze z prenájmu, ktoré platili nám, a ocitneme sa ešte v horšej finančnej situácii, ako sme. Obe základné školy budú kapacitne nevyužité a mesto ako zriaďovateľ ich bude musieť racionalizovať alebo zlučovať. Prevádzkovať dve budovy škôl s nedostatočným počtom žiakov bude nereálne,“ zdôraznil Šimko.

Samosprávy by podľa prezidentky Asociácie komunálnych ekonómov Evy Balážovej mali dobre zvážiť, či nájomné v školách treba zvyšovať a o koľko.

„Aj keď ide o obchodný vzťah, aj tu platí, že menej je niekedy viac. Keby bolo viac záujemcov o prenájom priestorov, samospráva by mohla licitovať a vybrať záujemcu s najlepšou ponukou. Pri jednom nájomcovi by mala zvažovať, či nájomné zodvihne,“ dodala Balážová.

Podľa nej by obe strany v Rimavskej S obote mohli nájsť kompromis. Ak by súkromná škola v mestských priestoroch zostala, samospráva by mala zaručený určitý príjem a peniaze by mohla použiť na opravu škôl.

ZDROJ: Štefan Rimaj – www.pravda.sk

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA