Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 30. novembra 2020

Pacientov budú liečiť v jedálni sklárskeho učilišťa

24. januára 2011 | Komentáre: 1 |

Nad budúcnosťou poltárskej pokliniky visí v súčasnosti viacero otáznikov

Lekári z polikliniky v Poltári budú poskytovať zdravotnú starostlivosť v priestoroch bývalého sklárskeho učilišťa, ktoré banskobystrická župa darovala vlani mestu za jedno euro. Na ambulancie sa má do leta zmeniť bývalá školská jedáleň a kuchyňa. Mesto už na ich prestavbu hľadá zdroje.

Primátor Poltára Pavol Gavalec navrhol, aby sa na rekonštrukcii finančne podieľali aj okolité obce, ktorých obyvatelia využívajú tunajších lekárov. V piatok rokoval so starostami obcí, aby prispievali sumou jedno euro na obyvateľa, no zatiaľ sa nedohodli. „Do dvoch týždňov sa chceme stretnúť opäť, ale už za prítomnosti župana Maňku. O situácii v poliklinike by sme radi diskutovali aj s ním,“ povedal starosta obce Málinec Igor Čepko.

Primátor Gavalec odhaduje, že rekonštrukcia bude stáť asi 400-tisíc eur. „Štúdia je hotová a máme súhlas hygienikov. S bankami už rokujeme o úvere. Práce by sme chceli ukončiť do konca júna. Vtedy by už ambulancie mali byť na presťahovanie lekárov pripravené,“ hovorí Gavalec.

Zatiaľ sú lekári a zdravotnícky personál stále v budove polikliniky, o prevádzkovanie ktorej však jej súčasný vlastník spoločnosť Spc Bankruptcy nemá záujem. Napriek tomu, že pri jej kúpe pred tromi rokmi sa firma zaviazala, že v objekte zabezpečí poskytovanie zdravotných služieb minimálne na desať rokov, za nedodržanie zmluvy jej nehrozia žiadne postihy. Koncom minulého roka dala Spc všetkým svojim zamestnancom v poliklinike dvojmesačné výpovede. Lekári ich nedostali, no tí netušia, kde budú môcť poskytovať zdravotnú starostlivosť od marca.

Zástupcovia firmy sa podľa Gavalca vyjadrili, že sú ochotní polikliniku predať župe naspať za cenu, za akú ju kúpili, teda vyše 800-tisíc eur. „Pre nás však bude lacnejším riešením prestavba učilišťa,“ zdôraznil Gavalec. Mesto je podľa neho pripravené aj na alternatívu, kde budú lekári, ak majitelia budovy polikliniky nechajú od marca objekt odpojiť od dodávok energií. „Máme dve riešenia. Buď budú lekári dočasne ordinovať v nemocnici v Lučenci, kam by pacientov vozili autobusy, alebo nám priestory načas prenajme lesná správa v Poltári. Po dokončení rekonštrukcie učilišťa by sa už lekári natrvalo presťahovali tam,“ uzavrel primátor.

ZDROJ: Štefan Rimaj – www.pravda.sk

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

DISKUSIA K ČLÁNKU
  1. Autor:  karolína | 26. januára 2011 | 15:59 | 15:59

    Poltárska poliklinika by mala byť upozornením aj pre našich predstaviteľov obcí a mesta, ako aj poslancov ktorých sme si volili za náš okres do Vyššieho územného celku. Poliklinika v Hnúšti je vrcholom neúcty chorých a starých ľudí. Presťahovanie rehabilitačného oddelenia na najvyššie poschodie a z tohto oddelenia vytvorenie čínskeho obchodu je neopísateľná hlúposť a strata súcitu so starými a chorými ľuďmi.

    [Reagovať]

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA