Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 4. júla 2020

Osud sklární nie je jasný ani po tendri

1. októbra 2012 | Komentáre: 0 |

Bývalí zamestnanci sklární Slovglass Poltár stále nevedia, či svoju ďalšiu budúcnosť budú môcť spájať s týmto podnikom.

Ilustračnè foto

Ilustračné foto

Jeho znovusprevádzkovanie je nejasné napriek tomu, že sklárne v konkurze sa správcovi konkurznej podstaty podarilo predať.Novým majiteľom by sa mala stať firma Convey, ktorá pri minulo týždňovom otváraní obálok ponúkla za podnik v Poltári a Katarínskej Hute najvyššiu sumu. Výsledky napadol druhý z troch záujemcov, nemecký koncern AHG Industry, ktorému sa nezdá minimálny rozdiel v cene medzi jeho ponukou a ponukou víťaza. Prípadom sa má zaoberať súd.

Ešte v nedávnej minulosti najväčší zamestnávateľ v okrese Poltár je v konkurze od decembra minulého roka, keď prepustil všetkých 435 zamestnancov. Pokus o predaj fabriky v prvom ponukovom kole stroskotal, keďže do konkurzu sa neprihlásil žiadny záujemca. V druhom kole na predaj fabriky o ňu prejavili záujem traja kupci. Okrem spoločností Convey a AHG aj český miliardár Otakar Moťka. Kým dvaja neúspešní kandidáti majú skúsenosti s podnikaním v sklárskom priemysle, firma Convey, ktorá je personálne prepojená na veľkopodnikateľa Vladimíra Poóra, žiadne.Firma Convey, ktorá doručila list s cenovou ponukou len minulý pondelok, teda v deň otvárania obálok, ponúkla za predávaný majetok 910–tisíc eur. Iba o 10–tisíc eur viac ako nemecká spoločnosť AHG, ktorá doručila list s ponukou tri dni predtým. Nemcom, ktorí chcú kúpiť skláreň pre firmu German Crystal, ktorá je členom ich koncernu, sa iba minimálny rozdiel v cene za majetok s oveľa väčšou hodnotou nepozdával, preto chcú tender napadnúť na súde a požiadať o navýšenie ponúk.

Správca konkurznej podstaty Ladislav Kokavec sa k výsledkom ponukového konania a situácii po ňom zatiaľ nechce vyjadrovať. „Vec nie je ukončená. Zavolajte mi o niekoľko dní,“ odkázal. Situácia vo fabrike, ktorá je pre Poltár kľúčová z pohľadu zamestnanosti, trápi aj vedenie mesta. Prednosta mestského úradu Pavol Olšiak podotkol, že znefunkčnenie podniku cítia ľudia, ale aj samospráva. „Ľudia zostali bez príjmu a mnohí v zložitej finančnej situácii. Aj preto cítiť medzi nimi nervozitu a strach o budúcnosť,“ povedal Olšiak. Prednosta po minulotýždňovom tendri verí, že situácia sa vyrieši a fabriku znova otvoria.

Zatvorenie sklární a prepustenie stovák ľudí zvýšilo v meste i celom regióne mieru nezamestnanosti. Tá podľa údajov z konca augusta tohto roku dosahuje podľa informácií riaditeľa úradu práce v Lučenci Martina Šebiana 24,23 percenta. Viacerí z prepustených sklárov si už od decembra našli inú prácu. „Mnohí mali záujem o vzdelávanie a prípravu pre trh práce. Napríklad v oblasti opatrovateľstva či SBS,“ poznamenal Šebian. Niektorí prepustení pracujú v cudzine alebo si nové zamestnanie našli doma. Napriek tomu je v Poltári a okolí stále veľa sklárov, ktorí dúfajú v znovuotvorenie fabriky.

Zdroj: Štefan Rimaj – www.pravda.sk

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA