Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 23. januára 2021

Obecný podnik v Utekáči bude vyrábať pelety

5. marca 2020 | Komentáre: 0 |

Bojovať s nezamestnanosťou a zabrániť odchodu obyvateľov. Také sú ciele obecného sociálneho podniku v Utekáči.

Samospráva ho spustila ešte na jeseň roku 2019.

„To, že otec alebo matka musia chodiť na týždňovky do Bratislavy, nič nevyrieši. Deťom chýbajú rodičia a láska. Veci, s ktorými sa stretávajú bežne v nástrahách života, im nemá kto ukázať. Nemá ich kto vychovávať, keď sú rodičia na týždňovkách. Chceme, aby rodiny boli spolu, aby mali ľudia kvalitnejší život v ich prirodzenom prostredí, kde majú srdcia. Preto sme sa rozhodli založiť tento sociálny podnik,“ objasnil starosta Utekáča Miroslav Barutiak.

Pôvodný plán zahŕňal troch zamestnancov. Podnik v súčasnosti zamestnáva päť ľudí na plný úväzok, jedného na polovičný a dvaja pracujú cez projekty. Všetci do nového zamestnania nastúpili z úradu práce. Starostu teší aj fakt, že sa takto šetrí utekáčsky rozpočet a podporuje sa tunajší región.

„Naši zamestnanci robia zákazky, za ktoré by sme museli platiť externej firme. Chlapi sú zruční vo viacerých oblastiach. Ovládajú murárčinu, tesárčinu, zámočníctvo či bežnú údržbu,“ opísal.

Vznik obecného podniku vlani podporila vláda z akčného plánu. Z poskytnutých peňazí sa nakúpila technika ako kosačka či multifunkčný malotraktor. Z dotácie sa tiež vypláca časť zamestnaneckej mzdy na krátke obdobie.

Činnosť a technická časť obecného podniku sa čoskoro rozšíri. Samospráva už má k dispozícii novú linku na výrobu palivových peliet. Podľa starostu sa peniaze ušetria aj tu, keďže na vykúrenie tamojšej základnej školy už obec nebude musieť pelety kupovať od externých firiem, čím ušetria na preprave.

„Obecný podnik funguje v obecných priestoroch. Zamestnanci si tiež vybudovali a zrekonštruovali časť ruín fabriky sklární na kryté priestory v rozlohe približne 600 metrov štvorcových. Táto časť predtým vyzerala vhodná na sanáciu, no dnes vyzerá veľmi pekne. Ešte je potrebné dokončiť niektoré veci,“ dodal starosta.

Utekáčska samospráva tiež zamestnáva do 50 ľudí cez malé obecné služby, kde musia odrobiť 16 hodín týždenne. Podľa Barutiaka je teraz dôležité udržať súčasný stav obecného podniku a aby sa udržal a ľudia mali zabezpečenú kvalitu života aj do budúcnosti. Ak by bolo dostatok zákaziek, obec by mohla prijať ďalších kvalifikovaných zamestnancov.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA