Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 16. januára 2021

Občianske hliadky fungujú od decembra aj v Rimavskej Bani

9. apríla 2018 | Komentáre: 0 |

Miestna občianska poriadková služba (MOPS)  nie je len doménou miest. Od začiatku decembra 2017 pôsobia traja jej členovia aj v Rimavskej Bani a od marca sa k nim pridal aj posledný, štvrtý.

Na fungovanie hliadky získala obec nenávratný finančný príspevok vyše 95 000 eur, ktoré od štátu dostáva formou refundácie nákladov a miezd.

„Členovia hliadky zabezpečujú verejný poriadok v obci či ochranu životného prostredia – napríklad nelegálne skládky. Riešia aj problémy s túlavými psami, alebo bezpečnosť seniorov či detí pri dochádzke do školy. V čase, keď idú žiaci do školy a domov, hliadkujú pri obidvoch priechodoch pre chodcov,“ priblížila starostka Elena Polóniová s tým, že zatiaľ nemá od občanov žiadne negatívne ohlasy na ich činnosť.

Hliadkarov pred nasadením do služby preškolili štátni policajti i príslušníci Mestskej polície Hnúšťa. Pokiaľ boli v službe traja, fungovali len v jednozmennej prevádzke, odkedy sú štyria, pracujú v dvojzmennej, od 6:00 do 14:00 a od 14:00 do 22:00. „Okrem zvýšenia bezpečnosti to prinieslo do obce štyri pracovné miesta na tri roky, čo v tejto doline tiež nie je zanedbateľné,“ dodala Polóniová.

Podľa jej ďalších slov sa členovia hliadky doteraz v rámci svojich pracovných povinností stretli napríklad s prípadom, keď pracovníci, ktorí prepoisťujú poistencov v zdravotných poisťovniach, realizovali túto činnosť bez pracovnej zmluvy s príslušnou poisťovňou. „Toho človeka sa snažili najprv upozorniť. Keďže sa to nepodarilo, privolali štátnu políciu,“ uviedla starostka s tým, že členovia vedia, kam siahajú ich kompetencie a nesnažia sa riešiť veci, ktoré im neprináležia.

„Zatiaľ je spolupráca s Obvodným oddelením Policajného zboru v Hnúšti veľmi dobrá a aj od policajtov máme veľmi dobrú odozvu. Rovnako je to s odozvou od pedagógov našej základnej školy,“ uzavrela Polóniová.

Projekt MOPS funguje podľa údajov Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity celkovo v 148 samosprávach po celom Slovensku. Prácu vďaka nemu získalo dovedna viac ako 800 ľudí. V Gemeri-Malohonte pôsobia členovia MOPS okrem Rimavskej Bane napríklad v Rimavskej Sobote či v Jelšave.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Echoviny.sk


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA