Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 30. novembra 2020

Nové byty majú praskliny, plesnivejú, zárubne sa oddeľujú od múrov

31. januára 2011 | Komentáre: 0 |

Pracovník obecného úradu Vladimír Gondáš ukazuje škáru na dverách do bytu

Nová bytovka, do ktorej sa koncom minulého roka nasťahovalo osem rodín z obce Hodejov v okrese Rimavská Sobota, je v dezolátnom stave. Na vnútorných stenách sa tvoria veľké praskliny, zárubne sa oddeľujú od múrov, vchodové dvere netesnia, schodisko sa rozpadáva, na stenách sú plesne.

Sociálnu osembytovku nižšieho štandardu dostavali len v novembri minulého roku. Miestni hovoria, že predchádzajúca starostka Margita Zagyiová, ktorá vo voľbách neuspela, presadzovala, aby bola dokončená ešte pred voľbami. Dnes hovorí, že nedostatky, na ktoré ľudia poukazujú, neboli v čase kolaudácie bytovky viditeľné. Vyriešiť by ich podľa nej mala firma, ktorá bytovku stavala. „Je v päťročnej záruke,“ vysvetľuje.

Terajší starosta Štefan Illéš poukazuje nielen na viaceré stavebné pochybenia, ale za nešťastné považuje aj miesto. Bytovka stojí na pozemku, kde voľakedy bývala vodná nádrž a potom smetisko. „Výstavba stála 190-tisíc eur, z toho 173-tisíc nám vo forme dotácie poskytlo ministerstvo výstavby. Na dofinancovanie stavby si obec brala úver,“ hovorí Illéš.

Súčasné vedenie obce kritizuje aj dodávateľa stavby. Kým rimavskosobotská firma neodstráni chyby, nechce jej doplatiť ani vyše osemtisíc eur. Majiteľ stavebnej firmy Tomáš Tankina obvinenia zo stavebných pochybení odmieta.

„Budovu sme stavali presne podľa projektu. Praskliny, ktoré sa objavili, možno považovať za technické, ktoré vznikli pohybom budovy. Namieste je otázka, či obec na to vybrala správne miesto. Nedostatky s prasklinami odstránime v priebehu februára. Čo sa týka problémov s vchodovými dverami a okolo zárubní, na tom vinu nenesieme. Podľa projektu sme tam mali dať dvere v cene 40 eur, a to sme aj urobili. Bývalú starostku sme upozorňovali, že by tam boli vhodnejšie kvalitnejšie dvere, no na to vraj neboli peniaze. A niektoré nedostatky si mohli spôsobiť aj sami nájomníci, ktorí tam svojpomocne vykonávali niektoré práce,“ zdôrazňuje Tankina.

Časť reklamácií je staviteľ pripravený odstrániť, ale napríklad na výmene nevhodných dverí by mala podľa neho finančne participovať aj obec. Ak sa obe strany nedohodnú na finančnom vyrovnaní, nevylučujú, že prípad skončí na súde.

ZDROJ: Štefan Rimaj – www.pravda.sk

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA