Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 2. decembra 2020

Náučný chodník Po stopách Maginhradu bude oficiálne otvorený na jeseň

12. júla 2020 | Komentáre: 0 |

Oficiálne otvorenie náučného chodníka na vrch Maginhrad by sa malo uskutočniť na jeseň 2020.

Pre Echoviny.sk to potvrdila manažérka Mikroregiónu Rimava a Rimavica (MRR) Henrieta Struhárová s tým, že v tomto období dokončujú posledné detaily.

„V máji boli vyhotovené dve posledné veľké sochy na náučný chodník. Prvou je socha obra medzi štrtým a piatym zastavením pri pieskovcových baniach. Druhá veľká socha bude priamo pri rozhľadni na Maginhrade. Do septembra chceme ešte vylepšiť aj celkové značenie náučného chodníka, dokončovali sa aj tabule na smerovníky, ako aj panoramatická tabuľa,“ vymenovala Struhárová.

Podotkola tiež, že samotný náučný chodník je verejnosti prístupný od samého začiatku jeho budovania pred zhruba piatimi rokmi. „Vždy sme však na niečo narazili a problém bol hlavne vo financiách. Počas tej doby však na ňom stále nejaké prvky pribúdali a teraz finišujeme, aby bol pri otvorení taký, ako sme si ho predstavovali,“ dodala.

Okrem prípravy nových prvkov museli niektoré veci aj obnoviť, keďže v minulosti napríklad vandali niektorým dreveným sochám odbili ruky. „Stalo sa nám tiež, že jednu sochu nám vykývali a úplne vyvrátili z pôvodného osadenia, čim sa poškodila. Jeden kalich nám odspodu odhnil, takže sme pristúpili k vyhotoveniu novej skulptúry,“ ozrejmila manažérka.

„Sme sklamaní zo správania ľudí, pretože poškodzujú majetok, ktorý slúži širokej verejnosti. Vždy sa to snažíme dávať do poriadku, ale niekedy narážame aj na finančné limity či ľudské kapacity. Práve preto si veľmi ceníme prácu všetkých dobrovoľníkov a ľudí, ktorí obetovali svoj voľný čas na prípravu tohto chodníka.“

Poškodená lavička na Maginhrade (zdroj: H. Struhárová, foto Peter Tóth)

Náučný chodník Po stopách Maginhradu meria 6,5 kilometra a začína sa pri vodnej nádrži pri Vyšnom Skálniku. Na jeho trase je 12 zastavení s informačnými tabuľami. Budovaný bol postupne cez rôzne granty, projekty, príspevky od obcí, pričom posledný schválený projekt, ktorým sa ukončí výstavba, bol podaný Oblastnej organizácii cestovného ruchu (OOCR) Gemer vo výške 8970 eur.

Uzatvorenie etáp budovania a oficiálne otvorenie pre turistov sa podľa MRR zatiaľ plánuje na termín 26. septembra 2020 pri príležitosti Dňa cestovného ruchu.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Henrieta Struhárová, tlačová správa MRR


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA