Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 30. októbra 2020

Najvyššia chorobnosť je v okrese Rimavská Sobota

27. decembra 2010 | Komentáre: 0 |

Na rozdiel od uplynulého týždňa, kedy Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ktorý monitoruje výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO) a chrípky a chrípke podobných ochorení (CHPO) v celom Banskobystrickom kraji, zaznamenal pomerne vysoký nárast týchto ochorení, dnes je situácia opačná. Na základe analýzy hlásení 48 percent všetkých lekárov pre deti a dorast a 40 percent lekárov pre dospelých z tohto regiónu RÚVZ Banská Bystrica môže konštatovať, že v medzitýždňovom porovnaní klesol výskyt ARO o tretinu a výskyt CHPO dokonca o polovicu. Veľmi podobné je aj porovnanie s výskytom týchto ochorení s rovnakým obdobím vlaňajška s výnimkou, že epidemiológovia nezaznamenali ani jeden prípad ochorenia na novú chrípku AH1N1.

RÚVZ v rámci celého Banskobystrického kraja aktuálne eviduje v týchto predvianočných dňoch v absolútnych číslach 4359 prípadov akútnych respiračných ochorení a 431 prípadov chorých na chrípku. Chorobnosť v prípade bežných zimných ochorení horných ciest dýchacích tak aktuálne predstavuje 1558 prípadov na 100 tisíc obyvateľov kraja (údaj, ktorým sa relevantne dá porovnať chorobnosť v porovnaní s inými krajmi SR), chorobnosť na chrípku na 100 tisíc obyvateľov je 154 prípadov. Ochorenia v tomto týždni najviac postihujú vekovú skupinu detí od 6 do 14 rokov. Chorobnosť tu predstavuje až 4490 detí na 100 tisíc obyvateľov v tomto veku. Približne o tisíc prípadov je menej chorých vo vekových skupinách 15- až 19-ročných, ako aj v skupine ľudí v produktívnom veku, detí základných škôl a adolescentov. Okolo tisíc prípadov na 100 tisíc obyvateľov sa vyskytuje u ľudí v produktívnom veku. V tomto týždni chrípka najviac „šetrila“ malé deti od 0 do 5 rokov a seniorov.

Najvyššiu chorobnosť na ARO v Banskobystrickom kraji hlásia okresy Rimavská Sobota, kde počet prípadov na 100 tisíc obyvateľov prekročil 2360, nasledujú okresy Zvolen (2065), Žarnovica (1712), Veľký Krtíš (1675) a Banská Bystrica, kde sa vyskytlo 1632 prípadov ochorenia na ARO na 100 tisíc obyvateľov. Chorobnosť na chrípku je najvyššia v okrese Rimavská Sobota (345), nasledujú okresy Banská Štiavnica (305) a Poltár s výskytom 217 prípadov chorých na chrípku na 100 tisíc obyvateľov. V porovnaní s uplynulým týždňom výraznejšie klesol aj počet komplikácií z uvedených ochorení. Kým minulý týždeň predstavoval vyše 5 percent, v tomto týždni je to 1,7 percent. V priemere za všetky vekové skupiny sa vyskytlo až už len 30 zápalov pľúc, 14 prípadov zápalu stredného ucha a 31 prípadov zápalov dutín.

ZDROJ: Mária Tolnayová, hovorkyňa RÚVZ B.Bystrica

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA