Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 30. októbra 2020

Najvyšší počet chorých na rôzne respiračné choroby je v Rimavskosobotskom okrese

15. februára 2012 | Komentáre: 0 |

Ilustračné foto

V šiestom kalendárnom týždni roku 2012 evidoval banskobystrický Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ), ktorý zbiera údaje o chorobnosti za celý Banskobystrický kraj, v absolútnych číslach takmer 7-tisíc chorých na akútne respiračné ochorenia (ARO), čo predstavuje prepočítanú chorobnosť 1927 na 100-tisíc obyvateľov.

Aktuálny výskyt chrípky a jej podobných ochorení je v absolútnych číslach 1014 prípadov, čo je chorobnosť 283 prípadov na 100-tisíc obyvateľov. Tento región sa tak opäť dostal aktuálnym výskytom týchto ochorení medzi prvé kraje v chorobnosti v SR. Na základe analýz z hlásení 63 percent lekárov pre deti a dorast a 51 percent lekárov prvého kontaktu pre dospelých, je v tomto kraji v medzitýždňovom porovnaní takmer o 10,5 percenta vyšší výskyt na ARO a o vyše 13 percent vyšší výskyt chrípky a jej podobných ochorení. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška je však výskyt týchto ochorení v prípade ARO približne o tretinu nižší, v prípade CHPO je výskyt nižší až o 57 percent.

Najvyšší počet chorých na rôzne respiračné choroby je v absolútnom vyjadrení v okrese Rimavská Sobota – až 1016 chorých. Lučenec (840), Banská Bystrica (834). Pomerne vysoká chorobnosť je aj v okresoch Veľký Krtíš, Poltár, Žiar nad Hronom Brezno a Žarnovica. Chrípka a jej podobné ochorenia (CHPO) najviac postihli obyvateľov okresov Veľký Krtíš, Lučenec, Banská Bystrica a Banská Štiavnica. Z hľadiska veku ochorenia na ARO aj CHPO najviac postihujú vekovú skupinu ekonomicky aktívneho obyvateľstva, nasleduje veková skupina detí základných škôl (6- až 14-ročných) a skupinu najmenších od 0 do 6 rokov. Najmenej prípadov ARO aj chrípky sa vyskytuje medzi seniormi. V 6. kalendárnom týždni lekári v tomto regióne opäť evidovali prípad závažného akútneho respiračného ochorenia (SARI). Ide o ženu vo veku 70 rokov s viacerými rizikovými faktormi – vysoký krvný tlak, chronický obštrukčná a bronchopulmonálna choroba, pričom pacientka nebola zaočkovaná proti chrípke. Z virologického vyšetrenia nebola potvrdená chrípka typu A H1N1.

ZDROJ: RÚVZ B.Bystrica

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA