Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 26. októbra 2020

Najvýraznejším rysom EGT Tisovec je bilingválnosť

27. septembra 2016 | Komentáre: 0 |

Jedným z hlavným rysov Evanjelického gymnázia Tisovec (EGT) je jeho bilingválnosť, teda vyučovanie v slovenskom i anglickom jazyku. Podľa slov riaditeľky Heleny Pašiakovej žiaci bilingválne vyučovanie zvládajú, hoci počas rokov je badateľné zníženie ich úrovne.

„Detí je menej a s tým súvisí aj určitý pokles vo vedomostiach i v správaní. Sme síce nadregionálnou školou a stále k nám chodia najlepší žiaci, ale musím konštatovať, že nie sú vedomostne tak pripravení, ako ich predchodcovia. U niektorých pozorujeme aj sociálne problémy, teda sa nevedia sociálne správať,“ povedala riaditeľka, podľa ktorej je v tomto smere problémom aj financovanie škôl podľa počtu žiakov. „Každá škola je rada, že so žiakom prídu peniaze a na kvalitu sa jednoducho nehľadí,“ konštatovala.

V súčasnosti sú podľa jej slov navyše širšie možnosti štúdia na dvojjazyčných školách, než tomu bolo pred 25 rokmi, kedy EGT vzniklo. „Postupne začali viaceré školy z dôvodu svojho zatraktívnenia a pritiahnutia študentov ponúkať bilingválne vyučovanie. Nie vždy však bolo dostatočne zabezpečené. Teraz sa to však legislatívne sprísnilo, čomu sme radi, pretože nechceme, aby klesala úroveň takýchto dvojjazyčných škôl,“ vysvetlila Pašiaková.

Ako ďalej spomenula, aj z dôvodu rozšírenia bilingválnych škôl už dnes cudzí jazyk či počítače nemožno považovať za veľkú konkurenčnú výhodu. „Snažíme sa preto stavať na hodnotách a formovaní žiaka ako celistvej osobnosti. Chceme tiež rozvíjať kritické myslenie, či istým spôsobom eliminovať negatívne dopady na deti, medzi ktoré patrí napríklad enormné množstve informácií, z ktorých si nevedia vybrať,“ načrtla s tým, že za podstatné považuje aj vzdelávanie pedagógov nad rámec legislatívnych povinností. „Učiteľ v dnešnej dobe musí byť inšpirátor a rozvíjať všetky stránky dieťaťa,“ zdôraznila.

Na EGT sa aktuálne v septembri začal jubilejný 25. školský rok a podľa riaditeľky sa za ten čas udiali veľmi veľké zmeny. „Deti sú iné. Spoločnosť sa zmenila a jej odraz vidíme aj u našich žiakov. Nie vždy sme s týmito zmenami spokojní, zdá sa nám, že tí prví absolventi prichádzali s entuziazmom, boli veľmi aktívni. Dnešná doba je individualistická, dnešné deti skôr vytvárajú partnerstvá na sociálnych sieťach a nie v reálnom živote, čo veľmi silno poznačuje aj našu učiteľskú prácu,“ dodala.

V súčasnosti na gymnáziu študuje 260 žiakov, o ktorých sa stará tím 17 interných a piatich externých pedagógov. Na škole tiež pôsobia traja zahraniční lektori. „Od začiatku nášho pôsobenia k nám prichádzajú ako učitelia Američania. Sú istým spôsobom aj misionári, lebo prichádzajú z evanjelických cirkví. Pomáhajú formovať deti a aj my sme sa od nich veľa naučili,“ podotkla Pašiaková s tým, že aj slovenskí učitelia EGT sú bilingvalisti a vzdelanie si doplnili aj na zahraničných školách.

Ďalšou podporou edukácie v EGT je spolupráca s Concordia University v meste Seward v štáte Nebraske v USA. „Niektorí naši učitelia tam absolvovali študijný pobyt a my sme sa pre univerzitu stali cvičnou školou. Ich študenti prichádzajú k nám absolvovať učiteľskú prax,“ priblížila riaditeľka s tým, že majú aj vlastný výmenný program pre žiakov. „Naši žiaci sú v hostiteľských rodinách a navštevujú zväčša evanjelické školy. Zdokonalia sa nielen v jazyku, ale tiež vidia inú kultúru a ľudsky dozrievajú. S týmito aktivitami sme začali hneď pri založení nášho gymnázia a pokračujeme v nich dodnes,“ zakončila.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: TASR, foto:


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA