Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 21. októbra 2020

Najviac požiarov počas minulej vykurovacej sezóny v BBSK bolo v okrese R. Sobota

7. októbra 2020 | Komentáre: 0 |

Vo vykurovacom období od vlaňajšieho septembra do konca mája tohto roku vzniklo na území Banskobystrického kraja v bytovom hospodárstve celkovo 113 požiarov s priamou škodou takmer 110.000 eur.

Nedošlo však k usmrteniu ani zraneniu osôb.  Informovalo o tom v pondelok vedenie Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Banskej Bystrici.

V spomínanom období hasiči zaznamenali na území okresu Rimavská Sobota 23 udalostí, čo bolo najviac v rámci BBSK, najmenej v okresoch Zvolen a Žarnovica. Najvyššie materiálne škody vyčíslili pri požiaroch v okrese Banská Bystrica, a to viac než 54.600 eur.

Tromi najčastejšími príčinami vzniku požiarov v bytovom hospodárstve na území BBSK počas vykurovacej sezóny 2019/2020 boli vyhorenie sadzí v komíne, umiestnenie, a teda inštalácia vykurovacieho telesa alebo iná porucha vykurovacích telies a dymovodov.

„Aby sme všetci prežili vianočné a novoročné sviatky v šťastí, zdraví a pokoji nemali by sme zabúdať ani na opatrnosť pri používaní a manipulácii s otvoreným ohňom. Vo väčšine slovenských domácností patria sviečky horiace na parapetoch okien, na stoloch v kvetinových či čečinových aranžmánoch, k sviatočnej atmosfére,“ varuje vedenie banskobystrického HaZZ.

Pripomína, že zapálená sviečka alebo aromatická lampa nemôže zostať bez dozoru dospelej osoby a najmä nie v dosahu malých detí. Nikdy netreba nechávať zapálené sviečky pri odchode z bytu a pod každou zapálenou sviečkou musí byť podložka z nehorľavého materiálu. Do sklenených lampášov treba vkladať radšej kahance v hliníkovom obale než sviečky. V dosahu horiacich sviečok nesmú byť horľavé materiály a ozdoby.

Podľa hasičov ďalšou častou príčinou vzniku požiarov počas vianočných a novoročných sviatkov je neopatrnosť a nedbalosť pri používaní zábavnej pyrotechniky.

„Zábavnú pyrotechniku treba kupovať len u certifikovaných predajcov. Je nevhodné ju uskladňovať v blízkosti krbov, pecí, otvoreného ohňa, zapálených sviečok,“ upozorňujú krajskí hasiči.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: TASR


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA