Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 16. januára 2021

Najtransparentnejším samosprávnym krajom je Banskobystrická župa

10. decembra 2011 | Komentáre: 0 |

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) bol podľa rebríčka Transparency international Slovensko v roku 2011 najtransparentnejšou župou, nasledovaný žilinským a bratislavským krajom.

BBSK vyniká v kvalitne poskytovaných informáciách o práci zastupiteľstva a jeho komisií, vrátane videozáznamov, ako aj v informovaní o investičných projektoch. Ako jediný má vytvorený aj etický kódex zamestnancov. „Je kríza a jediná cesta na získanie financií je robiť všetko otvorene. Transparentnosťou sme ušetrili milióny eur,” povedal predseda najúspešnejšieho – Banskobystrického samosprávneho kraja Vladimír Maňka. Zároveň priznal, že po jeho nástupe v úrade museli meniť veľa zaužívaných vecí, aby sa odstránilo rodinkárstvo, zneužívanie známosti či podozrenia z korupcie. Zmenili celú filozofiu úradu a mnoho činností si robia vlastnými silami bez drahých externých firiem. Do vedúcich funkcií vyberajú zamestnancov aj pomocou psychotestov. „Keď sa na dôležité miesto dostane neschopný človek, je to hotová katastrofa. Ak sa obklopíte šikovnými ľuďmi, aj kraju sa bude dariť. Zaväzuje nás to, aby sme išli touto nastúpenou cestou aj ďalej,” radí Maňka.

Rebríček transparentnosti hodnotil župy v 11 oblastiach (od poskytovania informácií o práci úradu a poslancov, možnosti zapojenia verejnosti do diskusie a otvorenosti verejného obstarávania cez personálnu politiku, prenájmy majetku po udeľovanie grantov a dotácií).

Hodnotenie Transparency meria kvalitu formálnych pravidiel na základe 126 ukazovateľov, ako napr. používanie elektronických aukcií, forma zverejňovania zoznamu zmlúv a faktúr na webových stránkach, existencia etického kódexu zamestnancov úradov či poskytnutie majetkového priznania župana na požiadanie.

Hodnotenie BBSK v jednotlivých oblastiach:

 1. Prístup k informáciám 79%
 2. Účasť verejnosti na rozhodovaní 50%
 3. Verejné obstarávanie a zabezpečenie služieb 28%
 4. Predaj a prenájom majetku 13%
 5. Rozpočet 88%
 6. Dotácie a granty 47%
 7. Sociálne zariadenia 43%
 8. Personálna politika 31%
 9. Etika a konflikt záujmov 10%
 10. Územné plánovanie 100%
 11. Samosprávne podniky, podriadené organizácie a investície 55%

ZDROJ: Echoviny.sk, Peter Hajnala, hovorca BBSK

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA