Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 22. februára 2020

Na LETAVÁCH tvorí opäť viac ako 300 mladých ľudí z Európy

11. augusta 2016 | Komentáre: 0 |

Okolo 300 amatérskych, ale aj profesionálnych umelcov, zo Slovenska, Českej republiky, Fínska, Nórska a prvý raz aj z Indie tvorí tento týždeň v rekreačnom stredisku Kokava – Línia v rámci 31. ročníka medzinárodného umeleckého tábora LETAVY.

„Počítame ale, že do konca týždňa by sa mohol počet účastníkov priblížiť k štyrom stovkám, pretože viacerí záujemcovia si môžu vybrať dovolenku len niekoľko dní a prichádzajú k nám ešte ku koncu pracovného týždňa,“ povedal pre TASR jeden zo zakladateľov tábora Marián Lacko. Tento rok organizátori vytvorili 15 tvorivých dielní, polovica z nich bola obsadená už niekoľko týždňov pred konaním tábora. „Dnes sme už ale na sto percent plný,“ pripomenul Lacko.

letavy2015

LETAVY založili v roku 1985 študenti Katedry výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty ako plenér bývalých študentov školy. Postupne sa však rozrástol a vznikol najväčší umelecký tábor na Slovensku a neskôr i v strednej Európe a to nielen počtom účastníkov, ale aj množstvom ponúkaných dielní. „Ľudí k nám láka práve tá voľnosť, a to nielen v táborovom živote, ale aj v tvorbe, ktorú nijako neobmedzujeme. Navyše, každá dielňa má kvalitných učiteľov, ktorí sú tiež zárukou toho, že prihlásený sa aj veľa naučí,“ priblížil Lacko.

Večery patria po tvorivých dňoch koncertom kapiel. Návštevníci sa napríklad dnes zabavia promenádou vo vlastných maskách – letavským Maskabálom, vo štvrtok (11.8.) koncertom Martina Geišberga či s literárnym klubom Kaliho Kertésza Bagalu. V sobotu 13. augusta od 16.00 h sa so svojimi výsledkami budú prezentovať všetky tvorivé dielne. Podľa Lacka sa za 30 rokov vystriedalo v tábore viac ako 7000 profesionálnych i neprofesionálnych priaznivcov umenia z vyše 20 krajín sveta. Okrem európskych štátov na Slovensko zavítali napríklad aj mladí adepti umenia z Angoly, USA či Jordánska a aktuálne aj z Indie.

LETAVY sa najprv konali v rekreačnom stredisku Kurinec pri Rimavskej Sobote. Tam bolo prvých 17 ročníkov. Ďalších šesť sa uskutočnilo v rekreačnom stredisku Krokava pri Hnúšti v okrese Rimavská Sobota. V stredisku Kokava-Línia sú ôsmy raz. Umelecký tábor organizuje Mestské kultúrne stredisko v Rimavskej Sobote a Občianske združenie Oxymoron v spolupráci s rimavskosobotskou základnou umeleckou školou. Podujatie podporilo Ministerstvo kultúry SR a miestni podnikatelia.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: TASR, foto: letavy.sk


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA