Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 18. februára 2020

S príchodom jari sa pohli žaby, ochranári ich usmerňujú zábranami

11. apríla 2019 | Komentáre: 0 |

Jar je obdobím, kedy sa na svoju púť do mokradí vydávajú viaceré druhy žiab. Keďže pri svojom putovaní križujú aj frekventované cestné komunikácie, pomocou dočasných zábran sa ich ochranári každoročne snažia usmerniť na bezpečnejšiu trasu.

Ako informuje na Facebooku Správa Národného parku Muránska planina (SNPMP), v našom okolí máme takéto hlavné „žabie magistrály“ hneď štyri. „Prvá je medzi Revúcou a Muránskou Dlhou Lúkou a miestni toto miesto volajú Strelnica. Druhá prechádza lokalitou Uhliarska – medzi Muránskou Dlhou Lúkou a Muráňom. Tretia lokalita – Lehotské rybníky – sú obľúbenou destináciou ropúch bradavičnatých. Štvrtá lokalita s masovou migráciou žiab je v Tisovci, medzi Vachtovým jazierkom a rybníkom,“ konkretizovala Jana Šmídtová z SNPMP. Dodala, že vzhľadom na polohu v Tisovci ťah skokanov hnedých a ropúch bradavičnatých začína vždy najneskôr.

Presný termín začiatku putovania žiab je podľa nej čoraz ťažšie odhadnúť, aj pre klimatické zmeny, ktoré ovplyvňujú počasie. Zoológovia preto už od polovice februára sledujú predpoveď počasia, hodnotia denné a nočné teploty a denné úhrny zrážok, aby mohli určiť, kedy začať s výstavbou zábran.

Keby to neurobili, mnohé obojživelníky by skončili pod kolesami áut, keďže prejsť krížom cez cestu im zaberie naozaj dlhý čas. „Preskákať sedem metrov širokú vozovku trvá zdatnému skokanovi hnedému približne 17 minút. Ropucha bradavičnatá si vykračuje z nohy na nohu a kým dosiahne krajnicu, prejde asi 28 minút. So žabami cez cesty tiahnu aj maličké mloky. Mlok je skutočný moták, cesta – necesta, on si cik-cak vykračuje, sem tam sa zastaví, porozmýšľa a ide ďalej. Kým prejde celú šírku cesty, ubehne aj viac 48 minút,“ objasnila Šmídtová.

Celková dĺžka zábran v spomínaných štyroch lokalitách je viac ako dva kilometre a ich osádzanie nie je ľahká práca. „Sme vďační za pomoc dobrovoľníkom, medzi ktorých pravidelne patria nielen žiaci Špeciálnej základnej školy z Revúcej, ale v ostatných rokoch aj študenti Strednej odbornej školy Revúca. Neoceniteľná pomoc je i zo strany občianskeho združenia (OZ) Živá planina. Za prácu ďakujeme tiež členom OZ Nová Burda a pracovníčke OZ Zbojská,“ uzavrela Šmídtová.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Správa Národného parku Muránska planina


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA