Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 22. októbra 2020

Počas búrky vytopilo aj sysle na Bielych vodách pri Muráni, stovky zahynuli

15. júna 2020 | Komentáre: 0 |

Povodeň, ktorá v nedeľu (14. 6. 2020) v dôsledku silných dažďov zasiahla lokalitu Biele vody pri Muráni, vytopila aj množstvo sysľov, ktoré na tomto mieste žijú.

zdroj: facebooková stránka Živá planina

Informovala o tom na Facebooku organizácia Živá planina.

„Chýbala nám voda, tak sme jej dostali… Syslíky to schytali. Stovky utopených. Stovky vytopených. Tých vytopených sme ratovali. Po tom ako ich vytopí, sú stuhnutí. Na pohľad umierajúci. Sú schúlení a čakajú na smrť. Teplo ich však môže dostať znova do života. A to sa podarilo,“ informuje Živá planina.

Dodáva, že zachránené sysle sušili v dvoch autách a tie, ktoré vyschli a boli akčné, hneď púšťali. „Stovky sme ich pustili dnes a stovky ich máme doma. Zajtra ich pustíme, do tmy sme to nestihli,“ dodáva Živá planina s tým, že pri záchrane pomáhali aj ďalší ľudia, napríklad z Popradu či rodina z Nových Zámkov.

Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) na severe Rimavskosobotského okresu a v okolí napršalo v nedeľu viac ako 50 milimetrov zrážok. Na viacerých miestach sa preto vylievala voda na cestu, niekde zaplavilo pivnice a v R. Zalužanoch zasahovali aj hasiči.

DOPLNENĚ 17. 6. 2020: Ako informovala na Facebooku Živá planina, všetky preživšie sysle už boli úspešne vypustené. „Nocovalo u nás 220 syslíkov, prevažne v úľoch pre včely, tak po 15 až 25 kusov spolu. Štyria syslí špecialisti si obľúbili auto a dobrovoľne odtiaľ nechceli ísť. Zrejme vedia, že tam im vytopenie nehrozí,“ podotkli ľudia zo Živej planiny.

Dodali, že ešte počas nedele bolo vypustených približne 300 kusov sysľov. „Takže spolu sme stihli pomôcť viac ako 500 syslíkom. Iba jeden z tých, čo sa nám dostali do rúk ako živé to neprežil. Na pasienku to už ráno vyzeralo, akoby sa nič nestalo. Len krkavce boli znamením, že to tak nie je. Syslíky si však v priebehu dňa obnovovali svoje nory a večer tu už bola idylka,“ zakončila Živá planina.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: facebooková stránka Živá planina


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA