Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 26. mája 2019

Miestna akčná skupina podporila ďalších 13 projektov

4. januára 2012 | Komentáre: 0 |

Oprava kaplnky sv. Vendelína na Drahovej v Utekáči (po ukončení projektu)

V máji 2011 podporila Miestna akčná skupina (MAS) MALOHONT 13 z 26 predložených projektov v grantovom programe MAS, a to celkovou sumou 16 600 EUR. Všetky z nich boli zrealizované a ukončené v priebehu minulého roka, medzi nimi napríklad aj oprava kaplnky svätého Vendelína v Drahovej, vydanie kalendára s receptami s využitím lesných plodov, jazdecké podujatia v Rimavskom Brezove, propagačné materiály Folklórneho súboru Vepor, obnova parku pri základnej škole v Teplom Vrchu či lesné informačné tabule v Hrachove.

Kaplnka sv. Vendelína na Drahovej v Utekáči bola postavená v roku 1913 pri príležitosti výstavby miestnej školy. Soška sv. Vendelína, ktorá odolala obom svetovým vojnám, bola zhruba v roku 1972 odstránená po zásahu vandalov. O jej návrat sa v rámci projektu postarala skupina dobrovoľníkov, ktorí kaplnku vrátane jej okolia opravili, na čo získali od MAS MALOHONT podporu vo výške 1 527 EUR. Zároveň bol premiestnený aj turistický altánok, ktorý sa v jej blízkosti nachádzal a v ňom boli umiestnené informácie o histórii kaplnky a o sv. Vendelínovi, ktorý je považovaný za patróna pastierov, polí a roľníkov.

Ďalší projekt podporený sumou 1 527 EUR realizovalo občianske združenie Šanca pre Dražice, ktoré zmobilizovalo ďalších 40 ľudí a spolu s nimi zozbieralo 147 tradičných aj netradičných receptov s využitím lesného ovocia a iných lesných plodov. Hlavným výstupom projektu je aj vydaný nástenný kalendár na rok 2012 s receptami na lekváre, koláče, čaje, vína, kompóty, mušty, sirupy a iné dobroty z lesných plodov. Niektoré zo zozbieraných receptov boli zároveň odskúšané a formou ochutnávky boli prezentované na viacerých podujatiach v regióne.

Vďaka podpore z MAS MALOHONT vo výške 1 187 EUR boli zrealizované aj dve jazdecké podujatia v Rimavskom Brezove, o čo sa postarali dobrovoľníci Jazdeckého klubu Excel Madon. V auguste zorganizovali na svojej pôde prvé oficiálne drezúrne preteky Cena Maďovho mlyna a v októbri už tradičnú Hubertovu jazdu.

Medzi podporenými žiadateľmi bola aj neformálna skupina Folklórneho súboru Vepor z Klenovca, ktorá vydala v rámci projektu propagačný materiál v 4 jazykových mutáciách v náklade 2 600 ks. Propagačným materiálom, na ktorý získala z MAS 1 113 EUR, informujeme folklórny súbor širokú verejnosť o svojej činnosti, o obci Klenovec a MAS.

Základná škola s materskou školou P. E. Dobšinského v Teplom Vrchu a jej dobrovoľníci začali v rámci projektu s obnovou parku pri škole. Z finančného príspevku 1 527 EUR vybudovali časť chodníka, upravili parkovú zeleň, osadili lavičky a drevené sochy, ktoré vytvoril rezbár podľa výtvarných námetov žiakov školy. V parku medzi lavičkami si našli svoje miesto Janko Hraško, princezná a medveď s ružou.

Lesné náučné tabule v okolí Hrachova a Kocihy

Členovia poľovníckeho združenia využili 1 030 EUR na vybudovanie 8 informačných tabúľ, ktoré boli osadené v blízkosti križovatiek poľných a lesných ciest na území, ktoré obhospodarujú. Všetky informačné tabule sú zo samorastov s prístreškom, obsahujú smerové tabuľky a tabule s ľudovými múdrosťami týkajúcimi sa ochrany prírody a starostlivosti o les. Informačné tabule prispeli okrem estetickej a náučno-ochranárskej funkcii aj k lepšej orientácii v lese.

Ďalšie projekty realizovali aj občianske združenia Kokavská mládež a Združenie Koliesko z Kokavy nad Rimavicou, Serpentíny z Oždian, Valgata z Drienčan, ďalej Mikroregión Rimava a Rimavica, Cirkevný zbor ECAV Rimavské Brezovo a neformálna skupina občanov Lipovčania z Lipovca. Dokopy bolo do 13 projektov zapojených viac ako 220 dobrovoľníkov, ktorí odrobili viac  ako 5 700 hodín bez nároku na odmenu.

Grantový program MAS je financovaný z rozpočtov obcí zahrnutých do územia MAS MALOHONT je súčasťou stratégie rozvoja územia MAS podporenej z osi 4 Leader Programu rozvoja vidieka SR.

ZDROJ: Ing. Miroslava Kubaliaková, manažérka MAS


Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:

V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Publikačné pravidlá“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii
Captcha loading...

POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA