Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 22. mája 2019

Michal Bagačka: „Darí sa nám budovať mesto, najpodstatnejšia je však zamestnanosť“

30. mája 2013 | Komentáre: 5 |

Rozhovor s primátorom Hnúšte o investičných akciách, revitalizácii námestia i jeho plánoch do budúcnosti.

V centre mesta nás trápila najmä zlá kvalita ciest, hovorí primátor Bagačka. Foto: cas.sk

„V centre mesta nás trápila najmä zlá kvalita ciest“, hovorí primátor Bagačka. Foto: cas.sk

Pôvodne ste chceli rekonštruovať hlavne mestské komunikácie v centre. Nakoniec revitalizujete celé námestie, prečo?

V centre mesta nás trápila najmä horšia kvalita ciest. V podmienkach projektov EU musí mať projekt minimálne štyri zložky. Preto sme do neho ku rekonštrukcii ciest doplnili obnovu zelene, verejného osvetlenia a rekonštrukciu verejných toaliet.

Jestvovalo riziko, že mesto vôbec nepristúpi k revitalizácii a o získané financie príde?

Áno, našťastie sa nám ale podarilo investíciu začať realizovať. Projekty EU sú financované z 95% Európskou úniou a štátom a len 5% dáva mesto. Bolo by hriechom nevyužiť takúto príležitosť, lebo už nebude veľa príležitostí takéhoto financovania.

Novým námestím splníte jeden z Vašich predvolebných sľubov. Viete nám povedať, ako sa vyvíjajú Vaše ďalšie zámery, ktoré ste občanom prezentovali pred voľbami?

Moje ciele v predvolebnej kampani boli zamerané najmä na pokračovanie všetkých dobrých projektov a myšlienok, ktoré som začal a pracujem na ich dokončení. Za najdôležitejšie v meste považujem udržať zamestnanosť na súčasnej úrovni a ďalej ju rozvíjať.

Nie je to síce niečo, čo občania vidia a môžu si to „ohmatať“, tak ako nové námestie, ale považujem to za omnoho dôležitejšiu aktivitu, ako drobné investičné akcie. Môžem povedať, že o nových investorov pre Hnúšťu bojujem takmer každý deň, bez ohľadu na to, či som v Hnúšti, alebo v Bratislave. Práve pôsobenie v pozícii poslanca Národnej rady SR a člena Výboru pre hospodárske záležitosti považujem v tejto aktivite za kľúčové.

Nerád by som predbiehal, ale reálne vyzerajú rokovania s dvomi investormi z Českej a Poľskej republiky. Mali by priniesť aj lepšie platené pracovné príležitosti pre odborne zdatných zamestnancov. Mohlo by to vytvoriť tlak na súčasných zamestnávateľov, aby lepšie finančne ohodnotili súčasných zamestnancov, ak si ich budú chcieť udržať.

Ako primátor Hnúšte vedie Mestské zastupiteľstvo

Ako primátor Hnúšte vedie Mestské zastupiteľstvo

Z tých hmatateľných výsledkov práce som hrdý na masívnu obnovu cestných komunikácií – kompletne sme zrekonštruovali Klokočovu, Mierovú, Banícku a Daxnerovu ulicu, čiastočne ulice Vansovej a Vl. Clementisa. Pracujeme na rozširovaní parkovísk, dobudovaní niektorých chodníkov, knižnice, vonkajšieho fitnescentra, kamerového systému a mnohých ďalších. Popri tom samozrejme musíme zabezpečovať z ďalších prostriedkov bežný chod mesta.

Súčasťou projektu sú aj mestské WC. Akým spôsobom ich plánuje mesto prevádzkovať?

Túto otázku plánujeme riešiť počas chodu projektu. Päť rokov musí byť budova využívaná na pôvodný účel, neskôr si viem predstaviť, pokiaľ bude dobrý nápad, aj iné využitie. Pri zabezpečovaní prevádzky chceme využívať sociálne programy z úradu práce, aby prevádzka mesto čo najmenej zaťažovala.

Názor občanov sa rozdeľuje v tom, akým spôsobom mali byť vyrúbané dreviny na námestí. Ako to vidíte Vy?

Cieľom obnovy zelene je presvetliť park, otvoriť ho, aby sa tam občania mohli prejsť, posedieť si. Hovorí sa, koľko ľudí, toľko chutí, ale to je prirodzené. Už teraz niektorí hovoria, že smreky mali ísť preč všetky, iní, že mal zostať živý plot a podobne. Myslím si, že naše námestie už potrebovalo úpravu, potrebovalo otvoriť priestor (aj preto aby tam nezdržiavali problematické osoby) a verím , že po skončení prác väčšina našich občanov bude spokojná a bude si mať kde posedieť a oddýchnuť.

Vizualizácia detského ihriska

Vizualizácia detského ihriska

Podľa reakcií občanov v diskusii na Echoviny.sk je detské ihrisko umiestnené nelogicky – v rohu, blízko frekventovanej cesty, dá sa nejako zvýšiť bezpečnosť detí, prípadne ihrisko situovať inde?

Žiaľbohu projekt musíme dodržať tak, ako bol navrhnutý. To však neznamená, že by sme neboli schopní zabezpečiť ihrisko tak, aby sme ešte zvýšili bezpečnosť detí. Môžeme napríklad doplniť oplotenie a dreviny, aby sme ihrisko od cesty oddelili ešte viac. Stále o tom diskutujeme a pracujeme na tom.

Realizátorom stavebnej časti projektu je firma STRABAG a.s. Bratislava – Lučenec. Nebol záujem, aby zákazku dostala radšej nejaká miestna firma?

Samozrejme, že by som bol najradšej, keby námestie rekonštruovali domáce firmy. Pokiaľ je to možné, vždy sa snažíme pomôcť domácim podnikateľom, aby peniaze, ktoré vynakladáme, ostali v našom meste. Firma, ktorá revitalizáciu námestia realizuje však musela byť vybraná v rámci výberového konania. Mesto jeho výsledky nijak nemôže ovplyvniť a vyhrala firma Strabag. Aj pre nich však časť prác robia niektoré firmy z regiónu, takže časť financií ostane v regióne.

Myslíte si, že sa mestu Hnúšťa podarí ešte získať peniaze z fondov EU na projekty podobného rozsahu?

Revitalizácia námestia v Hnúšti

Revitalizácia námestia v Hnúšti

Pracujeme na rozširovaní parkovísk, najmä na preťaženej Klokočovej ulici. Tento rok plánujeme dobudovať chodníky v úsekoch, kde je ohrozená bezpečnosť chodcov. Hovorím najmä o trase medzi ulicou 1. mája a Klokočovou ulicou a trase popri Gymnáziu M. Hrebendu smerom na autobusovú stanicu. Ďalej je to vonkajšia časť novej knižnice a vonkajšie fitnescentrum, ktoré bude v areáli dopravného ihriska. Pribudnú nám aj bezpečnostné kamery a mnohých ďalších. Myslím si, že sme našli optimálny model financovania a veľkú časť financujeme s rôznych projektov.

Podarí sa vybudovať aj kruhový objazd pri gymnáziu?

Pracujeme na tom. Celkom úspešne prebieha prípravná fáza a pokiaľ sa stihnú pripraviť všetky povolenia verím, že sa to dostane do plánu realizácie na budúci rok, prinajhoršom v roku 2015. V dnešnej dobe nie je ľahké riešiť takéto investičné akcie, ale s ministerstvom dopravy máme dobrú komunikáciu, ktorej výsledkom bude snáď aj realizácia kruhového objazdu.

Na čo sa ako primátor chcete sústrediť na budúci rok?

Tak ako som uviedol vyššie najmä dokončiť rozbehnuté projekty a ďalej pokiaľ bude výzva, zapojiť sa do kanalizácie, separovaného zberu, poprípade modernizovať osvetlenie a čakať na ďalšie programovacie obdobie, ktoré prinesie určite nové možnosti rozvoja mesta. Prioritou nad prioritami však naďalej zostáva tvorba nových pracovných miest.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Echoviny.sk

V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Publikačné pravidlá“.

DISKUSIA K ČLÁNKU
 1. Autor:  iveta | 30. mája 2013 | 9:58 | 9:58

  🙂 paci sa mi to a som rada ze sa v meste nieco robi,co aj vidiet….len nikde nevidim uvahu o rieseni ciganov v kolonii, alebo to uz mesto nepovazuje za svoju sucast?? len pred volbami?? po volbach zdochol pes a zite si ako viete??? smutne! fandim primatorovi Bagackovi a sama som jednou z tych co ho volili….ALE!!! treba riesit vsetky sluby, nielen tie co vyhovuju, otazka ciganov stale vrie celou koloniou, to ze sa ich v centre zbavili neznamena ze problem je vyrieseny!!! budem rada ak sa dockam konkretnej odpovede…..dakujem

  [Reagovať]

 2. Autor:  jan | 31. mája 2013 | 10:02 | 10:02

  len aby ludia neostali prekvapeny lebo ja ako obcan hnusti tu uz nic pekne necakam bohuzial ale uz som zapocul par informacii ze uz teraz chybaju peniaze na dokoncenie dufam ze su to reci do vetra kedze projekt dotuju evrofondy a stat v rozsahu 95% ale myslim ze pochybia firmi co to maju urobit aby neboli prilis drahy a euriky sa samozrejme stratia ved vieme ako to byva co uvazujeme triezvo

  [Reagovať]

 3. Autor:  hugo | 31. mája 2013 | 21:07 | 21:07

  Voľačo úžasné …daš neskutočné …. užasné kachličky aj stromečky paradné a tote zachody, pojdzem byvac ku Vam. Bulo by eštik fontánku postavic.

  [Reagovať]

 4. Autor:  Vlado | 2. júna 2013 | 19:54 | 19:54

  Veľmi dobre informatívny článok. Osobne na novopostavených chodníkoch mi vadia nerovnosti, t. j. raz klesanie dole potom hore atď. Som zástancom rovných chodníkov s prispôsobením sa okolia chodníku a nie opačne. Pred domčekom u MsÚ by som ten schod a šikmú plochu hodnotil ako životu nebezpečne. A čo bude v zime? Teším sa, až sa všetko uskutoční – chodník po ulici 1. mája, pri Gymnáziu, kruhový objazd, námestie s ochranou pre deti pred vybehnutím na cestu, na opravu ostatných chodníkov, ciest, parkovísk atď. Dúfam, že pri stavbách sa bude myslieť i na zdravotne postihnutých chodcov na vozíkoch, slabo vidiacich a pod. Držím palce a prajem veľa tvorivých síl.

  [Reagovať]

 5. Autor:  Matej | 2. júla 2013 | 15:32 | 15:32

  úžasne to vyzerá už teraz, pekné to je.

  [Reagovať]

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii
Captcha loading...

POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA