Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 19. januára 2021

Mesto prekvapilo, znižuje poplatky za odpadky

30. augusta 2012 | Komentáre: 0 |

Viac ako šestnásť eur za rok ušetrí v budúcom roku päťčlenná rodina v Rimavskej Sobote na poplatkoch za odpadky. V prepočte na jedného obyvateľa to vychádza o 3,33 eura menej. V čase zvyšovania daní a poplatkov je tento postup mesta na Slovensku ojedinelý.

Primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko vysvetľuje, že nižšie poplatky si môžu dovoliť po zmene dodávateľa, ktorý zber odpadu zabezpečoval. ,,Pätnásť rokov robila túto službu zahraničná firma, od júla tohto roku si túto činnosť zabezpečujeme cez Technické služby mesta sami. V Nemecku sme kúpili dve smetiarske autá,“ hovorí Šimko. Primátor vyčíslil, že za júl v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka ušetrili 51-tisíc eur a približne takú istú sumu ušetria aj za august. ,,Za rok chceme ušetriť minimálne 600-tisíc eur,“ dodal primátor. Mestu sa navyše podarilo vyjednať nižšiu cenu na skládke odpadu v Lučenci.

Prezidentka Asociácie komunálnych ekonómov Slovenska Eva Balážová považuje pripravované zníženie poplatkov za odpad za svetlý príklad na Slovensku. ,,Ak chce mesto túto službu dofinancovávať ešte vyššou sumou ako doteraz z vlastného rozpočtu, tak je to pekným príkladom,“ povedala Balážová. Doteraz mesto doplácalo z vlastného sumou 300-tisíc eur za rok, po zmene dodávateľa však podľa primátora nebude dávať ani cent.

Predseda Združenia miest a obcí Gemera Michal Bagačka nevie, že by nejaká samospráva v jeho okolí znižovala poplatky za vývoz odpadu. ,,V Hnúšti, kde som primátorom, sme tento rok zvyšovali poplatky za odpad o jedno až dve eurá na osobu. V budúcom hýbať s cenou neplánujeme,“ poznamenal.

Za nákup ojazdených smetiarskych vozidiel za 20-tisíc eur v Nemecku čelil primátor trestnému oznámeniu, ktoré podali mestskí poslanci. Zažalovali ho za zneužitie právomoci verejného činiteľa, pretože primátor kúpil autá bez ich súhlasu a v čase, keď bolo mesto v rozpočtovom provizóriu. Polícia podanie zamietla. Podľa krajskej policajnej hovorkyne v Banskej Bystrici Jany Vrbickej skutok nebol kvalifikovaný ako trestný čin.

Zdroj: Štefan Rimaj – www.pravda.sk

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA