Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 24. apríla 2019

Maštinská minerálka by sa mala vrátiť na pulty obchodov

5. februára 2019 | Komentáre: 0 |

Produkcia minerálnej vody Maštinská by sa mala obnoviť. Príslušné orgány schválili zámer spoločnosti Maštinec, a.s, na začatie podnikania a inováciu výrobného procesu v časti Maštinec, patriacej pod obec Hrnčiarska Ves (okr. Poltár).

Investor chce zmodernizovať a využiť súčasné vybavenie, ktoré plánuje doplniť novými zariadeniami.„Našim zámerom je inštalácia nového výrobníka nápojov k linke na výrobu nápojov a etiketovačky a výstavba mechanicko-biologickej čistiarne odpadových vôd (ČOV), ktorá bude prečisťovať odpadovú vodu, ktorá vzniká pri výrobe nealkoholických nápojov. Ide o rekonštrukciu už jestvujúcej linky na výrobu a plnenie nesýtenej a sýtenej vody (nápojov) do sklených fliaš a PET fliaš,“ uvádza investor v predloženom zámere.

Dve studne

V súčasnosti sa v areáli plniarne nachádza výrobná hala, sklad výrobkov, sociálny objekt, zdroj CO2 či žumpy na odpadové vody. Tie by sa začatí výroby mali vyvážať do čističky v Lučenci. V areáli sa nachádzajú aj dve studne minerálnej a stolovej vody. Z jedného zdroja sa bude odoberať prírodná minerálna voda pod obchodným názvom AVE, z druhej studne vzíde známa minerálka Maštinská.

Obsah železa vo vode chce investor upraviť technologickým procesom. Následne sa upravená voda bude dosycovať oxidom uhličitým. Nový výrobník umožní vyrábať sýtené, nesýtené, ochutené aj neochutené nápoje.

Stavebné práce by sa mali začať v marci roku 2020. Ich ukončenie sa predpokladá v júni toho istého roku. Predbežné náklady boli odhadnuté na 1,3 milióna eur.

Príslušné orgány zámer schválili s odôvodnením, že jeho realizácia nebude mať negatívny vplyv na verejné zdravie a životné prostredie.

Bohatá história

Prvá zmienka o maštinských prameňoch pochádza z roku 1864. Prvú plničku minerálnej vody postavil Ondrej Žilák z Poltára v roku 1928. Jeho produkty boli obľúbené v blízkom okolí i v Budapešti.

„Názov Maštinská pochádza z roku 1948, kedy sa začala pod týmto názvom plniť do 0,7 litrových sklenených fliaš. Distribuovala sa po celom území bývalého Československa. V roku 1977 bol závod na základe politického rozhodnutia zatvorený. V roku 1989 sa v Maštinci realizoval podrobný hydrogeologický prieskum. Ten potvrdil mimoriadne pozitívne výsledky v kvalite vody a jej zloženia,“ píše sa v predloženom zámere.

Novú výrobňu vybudovali v roku 2002 na mieste pôvodného závodu. V roku 2009 prebehla revitalizácia a začala nová stratégia značky založená na kvalite.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Echoviny.sk, Foto: zámer investora

V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Publikačné pravidlá“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii
Captcha loading...

POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA