Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 19. apríla 2019

M. Kotleba podpísal rozpočet kraja, je vraj napnutý, ale vykonateľný

28. februára 2017 | Komentáre: 0 |

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Marian Kotleba (ĽSNS) vo štvrtok po dôkladnom zvážení podpísal rozpočet kraja na roky 2017-2019. TASR o tom informovala Michaela Piliarová, vedúca oddelenia propagácie a cestovného ruchu Úradu BBSK.

„Schválený rozpočet kraja je po poslaneckých úpravách síce napnutý, ale je vykonateľný. Vďaka dobrému hospodáreniu počas tohto volebného obdobia sme si tak mohli dovoliť navýšiť dotácie pre mestá, obce a dotácie na verejnoprospešné účely až na milión eur. Okrem toho môžeme tento rok vyčleniť na rekonštrukcie ciest viac ako 12 miliónov eur. A to všetko bez potreby zobratia akéhokoľvek úveru. Občania tieto investície do rozvoja kraja pocítia nielen na množstve kultúrnych a verejnoprospešných podujatí, ale aj na zlepšení kvality cestnej infraštruktúry v kraji a množstve ďalších investícií, ktoré v rámci BBSK tento rok pripravujeme. Opäť sa tak potvrdilo, že kde sa nekradne, peňazí je dosť,“ konštatovala v dnešnom stanovisku Piliarová.

Hoci rozpočet kraja schválili poslanci ešte vlani v decembri, predseda BBSK mal k nemu výhrady a uznesenie nepodpísal. Poslanecký zbor ho schvaľoval aj vo februári a ako uviedol Kotleba, „poslanci nereflektovali pripomienky, ktoré mal Úrad BBSK k návrhu rozpočtu, takže tieto veci si musíme ustáliť, máme na to zákonných desať dní, potom budeme múdrejší“.

Podľa predkladateľa materiálu, poslanca Jaroslava Demiana z najpočetnejšieho klubu v zastupiteľstve (Smer-SD, KDH) kľúčovými pre nich boli dve zmeny rozpočtu.

„V našom návrhu sme zvýšili finančné prostriedky na dotácie pre mestá a obce, spoločenské organizácie či združenia z vlaňajších 700.000 eur na milión. Je to jediná možnosť, ako im vieme pomôcť pri rôznych akciách. Druhý náš návrh sa týka vytvorenia balíka vo výške deväť miliónov eur na rekonštrukcie ciest II. a III. triedy, ktoré sú nevyhnutné. Vyskladali sme to tak, že sme krátili prostriedky určené na prepravu vo verejnom záujme, z 28 miliónov eur sme zobrali päť miliónov a 2,3 milióna eur berieme z rezervy, ktorú mala rozpočtovanú Banskobystrická regionálna správa ciest. K tomu sme pridali 1,7 milióna eur z rezervného fondu, ktorý tvoríme tri roky,“ vysvetlil Demian.

Brezniansky poslanec predpokladal, že stratu vo verejnom záujme kraj pre SAD-ky vykryje z prebytku rozpočtu, ktorý BBSK dosiahol.

Podľa návrhu rozpočtu BBSK, ktorý je mierne prebytkový, kraj by mal v tomto roku hospodáriť s príjmami vo výške viac ako 160 miliónov eur.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: TASR, foto: bystricoviny.sk

V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Publikačné pravidlá“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii
Captcha loading...

POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA