Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 9. marca 2021

KYJATICE: Gotický kostol tohto roku navštívilo viac domácich než zahraničných turistov

30. decembra 2020 | Komentáre: 1 |

Gotický kostolík v dedine Kyjatice v Rimavskosobotskom okrese navštívilo počas tohtoročnej turistickej sezóny viac domácich než zahraničných návštevníkov.

TASR to povedal starosta obce Slavomír Kujan, podľa ktorého to v minulých rokoch bývalo opačne.

„Bolo vidieť, že ľudia dovolenkovali na Slovensku. Toto leto bolo celkovo až neúnosne veľa návštevníkov, zhodli sme sa na tom s kurátorom aj farárkou. Ideálne by bolo, keby sme mali človeka, ktorý by sa venoval len turistom, sprevádzal ich a robil výklad. Nemusel by to robiť len u nás, máme tu v okolí minimálne tri podobné zaujímavé gotické kostoly,“ vysvetlil starosta.

Dodal, že veľakrát turisti telefonujú aj priamo jemu, keďže pre svoj štvrtinový úväzok často nie je priamo na obecnom úrade, ale na budove má uvedené svoje telefónne číslo. „Snažím sa ich vždy nakontaktovať na farárku alebo na kurátora,“ podotkol Kujan.

Gotický kostol v Kyjaticiach pochádza zo 14. storočia a je najvýznamnejšou historickou stavbou a dominantou obce. Ide o národnú kultúrnu pamiatku, súčasť gemersko-rimavského okruhu Gotickej cesty. Obsahuje vzácne fresky, ktoré boli naposledy zreštaurované v roku 1986.

Ďalšou turistickou zaujímavosťou dediny je archeologický skanzen pri pohrebisku kyjatickej kultúry z neskorej doby bronzovej, kde sa nachádzajú rekonštrukcie dvoch skrinkových hrobov a hranica z dreva, ktorá slúžila na spaľovanie mŕtvych tiel. Kyjatická kultúra bola pomenovaná práve po tejto obci, kde v roku 1941 profesor Vojtech Budinský-Krička odkryl jej pohrebisko.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: TASR


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

DISKUSIA K ČLÁNKU
  1. Autor:  Ján Antal | 2. januára 2021 | 9:48 | 9:48

    Pán starosta, v Hnúšti sú dve agentúry /ak ešte sú, lebo o nich nepočuť/. Cestovná agentúra a Agentúra pre rozvoj Gemera. Bolo by s nimi jednať. Myšlienka je to vynikajúca, jedine takouto formou sa v našom okrese dá organizovať cestovný ruch a propagovať naše pamiatky i osobnosti, ktorých máme množstvo. Doporučujem riešiť i na úrovni ZMOG /zjednotením miest a obcí/. V okrese máme množstvo kultúrnych a historických pamiatok, len sú roztratené. Zjednotením možnosti návštev /otvorenie a odborný výklad sprievodcom/ je jediná cesta dlhodobo „omieľaného“ rozvoja cestovného ruchu. V opačnom prípade sa nič nepohne. Bicykle a prípadné propagačné plagátiky sú len úbohé „výstrely“ do tmy.

    [Reagovať]

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
FacebookPosledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA