Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 23. januára 2021

KYJATICE: Zastávka je vďaka lavičkám zo samorastov vyhľadávaným miestom na fotenie

20. decembra 2019 | Komentáre: 0 |

Autobusová zastávka v Kyjaticiach je i turistickou atrakciou. Vďaka masívnym dreveným lavičkám zo samorastov je totiž skutočne ‚fotogenickým‘ miestom, ktoré využívajú mnohí návštevníci obce.

„Lavičky som tam osadil pred rokom. Veľakrát, keď sa pozriem z okna, vidím, že tam sedia ľudia a ďalší ich fotí,“ uviedol starosta Kyjatíc Slavomír Kujan, ktorý lavičky zo samorastov vlastnoručne zhotovil. „Obec s tým nemala takmer žiadne náklady, maximálne 10 eur na lak,“ dodal Kujan, podľa ktorého by zastávky v regióne nemali byť rovnaké ako podľa šablóny, ale každá by mala byť špecifická.

Starosta pritom už v minulosti vlastnou prácou prispel ku skrášleniu dediny a z dreva vyrobil napríklad masívnu informačnú tabuľu, ktorá je tiež súčasťou prístreška zastávky. Výnimočným je i drevený odpadkový kôš, ktorý je osadený pod altánkom medzi Kyjaticami a časťou Kadlub pri pamätníku archeologického náleziska kyjatickej kultúry.

Plány aktívneho starostu sa však nekončia, jeho ďalším zámerom je dobudovanie náučného chodníka, ktorý nedokončil jeho predchodca. „Tabule už sú, ja ich osadím na samorasty, ktoré som opracoval. Spomínaný náučný chodník povedie na Kyjatice – Vŕšok,“ priblížil Kujan.

Podobné aktivity, ktoré šetria peniaze z obecného rozpočtu, pomohli dedine rozvíjať sa aj napriek ťažšej finančnej situácii, do ktorej sa dostala za predchádzajúceho vedenia. V súčasnosti je však už na tom lepšie. „Darí sa nám teraz v pohode vychádzať, máme peniaze na všetko potrebné,“ uzavrel starosta.

Medzi turistické lákadlá Kyjatíc patrí okrem spomínaného archeologického pamätníka aj gotický kostol so zachovanými nástennými maľbami, ktorý patrí medzi najmalebnejšie v regióne. Po dedine sú tiež pomenované známe kyjatické hračky, vyznačujúce sa bohatou ornamentikou.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Slavomír Kujan, Echoviny.sk


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA