Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 4. júna 2020

Kulturista J. Prokop: „V apríli by som chcel získať medailu“

21. marca 2017 | Komentáre: 0 |

Hnúšťanský kulturista Jakub Prokop sa pripravuje na Majstrovstvá Slovenska v kategórii do 70 kg. Napriek tomu, že ide o jeho druhú súťaž, chcel by sa postaviť na pódium víťazov.
Koľko máš rokov a čomu sa v živote venuješ?

Mám 26 rokov, v podstate celý život sa venujem športu. Prešiel som kickboxom, futbalom a nakoniec som skončil pri kulturistike.

Čo si vyštudoval a kde pracuješ?

Študoval som na UKF v Nitre biológiu a telesnú výchovu, momentálne pracujem v INTOCAST Hačava.

Dá sa skĺbiť profesionálny bodybuilding s povinnosťami v práci?

Áno určite sa to dá , keď to človeka baví a chce sa tomu venovať. Samozrejme treba k tomu aj dobré zázemie v rodine a to našťastie mám preto je to pre mňa jednoduchšie. 

Ako si sa vlastne dostal ku kulturistike? Kedy si zodvihol v posilňovni svoju prvú činku?

Prvú činku som zodvihol asi keď som mal 15 rokov. Začal som cvičiť s kamarátom a chytilo ma to. Dlhé roky som cvičil len tak pre seba a o súťažení som ani nerozmýšľal. V roku 2014 sa v Hnúšti konali Majstrovstvá Slovenska juniorov, kde súťažila aj moja sesternica a vtedy som si povedal, že by som to mohol skúsiť aj ja. Som rád, že som sa tak rozhodol.

Momentálne sa pripravuješ na Majstrovstvá Slovenska v kulturistike v kategórii do 70 kg. Ideš zbierať skúsenosti, alebo by si chcel dosiahnuť výraznejší úspech?

Bude to moja druhá súťaž, prvú som absolvoval v roku 2015 tiež to boli Majstrovstvá Slovenska kde som skončil na piatom mieste. Tento rok by som chcel skončiť na pódiu a získať medailu.

Jakub Prokop (v pravo) na pódiu s Adamom Cibuľom (v strede)

Čo obnáša príprava a koľko trvá? Koľko krát týždenne trénuješ a koľko hodín trvá tvoj tréning?

Príprava trvá v podstate celý rok. V prvej časti sa snažím pribrať čo najviac svalovej hmoty, vtedy tréning trvá dlhšie, okolo 2 hodín. Hlavná príprava nastáva osem týždňov pred súťažou, vtedy je tréning intenzívnejší a kratší, ale aj náročnejší. Trénujem minimálne 5 dní v týždni, inak by to nemalo význam.

Pod taktovkou ktorého trénera sa pripravuješ na súťaž?

Pripravujem sa pod trénerom Dušanom Ďubekom.

Dušan pripravil už množstvo vynikajúcich kulturistov. V čom je jeho prístup výnimočný?

Dušan má veľa skúseností ohľadom kulturistiky, vie mi dobre poradiť ohľadom stravy i tréningu. Vždy si nájde čas keď niečo potrebujem a to si cením. 

Kde je Tvoje domáce fitko a navštevuješ aj iné fitká?

Cvičím v Mestskej športovej hale v Hnúšti, občas chodíme s Dušanom cvičiť do Revúcej kde máme známych.

Čo hovorí na cestu, ktorou si sa vydal Tvoje okolie?

Všetci ma podporujú, hlavne rodičia a sestra. Pomáhajú mi, vychádzajú mi vo všetkom v ústrety, aj keď to majú so mnou niekedy ťažké. Takisto mi fandí aj širšia rodina a kamaráti. 

V akých formách zapájaš do tréningu kardio?

Kardio zapájam počas roka len výnimočne, nemám to príliš v láske (úsmev). Samozrejme dva mesiace pred súťažou je už kardio potrebné. Vtedy zaraďujem po tréningu bicyklovanie.

Ktorú časť tela precvičuješ najradšej?

 Ťažko povedať, záleží na tom, ako sa v daný deň cítim. Ale nemám partiu, ktorú by som cvičil najradšej. Skôr mám partiu, ktorú cvičím nerád a to je biceps.

K fitness patrí aj kvalitné a najmä zdravé stravovanie. Prezraď nám, ako vyzerá Tvoj osobný jedálniček?

Samozrejme v tomto športe je strava 70% úspechu. Až potom je samotné cvičenie. Mimo súťaže je strava omnoho pestrejšia, ako v diéte pred súťažou. Momentálne môj jedálniček v diéte tvorí kuracie mäso, vaječné bielka a ryža. Mimo súťažné obdobie pridávam hovädzie mäso, tvaroh, ovocie, zeleninu a ovsené vločky.

Laici si myslia, že kulturistické suplementy sú nebezpečné. Čo si myslíš Ty a aké doplnky stravy využívaš?

Suplementy nie sú nebezpečné, ľudia majú voči tomu predsudky, lebo si myslia , že doplnky užívajú len kulturisti, ale nie je to tak. Suplementy sa používajú na vrcholovej úrovni vo všetkých športoch. Slúžia na lepšiu regeneráciu po namáhavom tréningu. Samozrejme netreba to preháňať. V každom športe a hlavne v kulturistike je najdôležitejšia strava až potom sú doplnky. Ja osobne používam proteínové doplnky, BCAA aminokyseliny a glutamín.

Čo by si poradil ľuďom, ktorí chcú začať chodiť do posilňovne a venovať sa viac svojmu telu?

Keď už začnú, aby vydržali. Pretože veľa ľudí chce zázraky za mesiac a to nie je možné. Treba vydržať a úspechy sa dostavia.

Rozhovor s Jakubom Prokopom pre Echoviny.sk pripravil externý spolupracovník Echoviny.sk Roman Lebeda.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: R. Lebeda, foto: Archív J. Prokopa, Eastlabs.sk


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA