Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 28. januára 2021

Kultúra v Hnúšti dostala stopku. Pre pandémiu sa počas roka zrušili desiatky podujatí

28. decembra 2020 | Komentáre: 0 |

Rok 2020 kultúre neprial. Dve vlny pandémie nového koronavírusu sa odzrkadlili na zrušených či preložených podujatiach a kultúrny aj spoločenský život sa tak od marca spomalil aj v Hnúšti.

Pre pandémiu sa v roku 2020 nemohlo usporiadať viac ako 30 naplánovaných podujatí. Časť z nich malo organizačne zastrešiť Mestské kultúrne stredisko (MsKS) v Hnúšti, pri zvyšku malo MsKS pomôcť pri usporiadaní či poskytnúť priestory.

Uplynulé mesiace tak boli ochudobnené o Deň učiteľov, Deň matiek, regionálne prehliadky Deň tanca a Zlatá strunka, filmový festival Expedičná kamera či stavanie mája. Neuskutočnila sa ani talkšou Petra Marcina Neskoro večer, deťmi očakávaný koncert Smejka a Tanculienky alebo tradičná Tečkova trubka.

Hnúšťania prišli aj o najväčšie oslavy roka v podobe dní mesta.

„Prípravný proces plánovaných podujatí bol zastavený pre opatrenia proti šíreniu COVID-19. Zamestnanci MsKS tak svoje úsilie preorientovali na spoluprácu s mestom, napríklad na roznášanie daňových výmerov v celom meste Hnúšťa a miestnych častiach i distribúciu mesačníka Hnúšťanský hlas, ktorý nám v mesiaci marec Slovenská pošta pre koronakrízu odmietla rozniesť,“ informovala riaditeľka MsKS v Hnúšti Diana Vojenčiaková v správe o činnosti.

Zamestnanci tiež pracovali na ekonomických povinnostiach voči úradom v priestoroch, ktoré boli pre verejnosť uzatvorené. „Počas trvania koronakrízy zamestnanci MsKS vykonali revíziu a údržbu krojov a krojových súčiastok, hudobných nástrojov, kulís, časti knižničného fondu, drobného spotrebného materiálu, elektro zariadení a spisov v archíve,“ vymenovala riaditeľka.

Pandémia sa negatívne dotkla aj divadelných i tanečných súborov a rôznych spolkov, ktoré sa nemohli stretávať v priestoroch tamojšieho domu kultúry. Niektoré skupiny sa situácii prispôsobili a na stretávanie využili online priestor.

Ešte pred prvou vlnou pandémie sa stihlo zorganizovať divadelné predstavenie Milenec a podujatia ako vystúpenie Divadelného súboru Katalpa v Čerenčanoch, Valentín a pochovávanie basy. MsKS v lete pomáhal pri organizovaní ďalších akcií. Niekoľko podujatí pred prvou vlnou a počas uvoľnenia opatrení stihli zorganizovať aj v Knižnici profesora Štefana Pasiara.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Echoviny.sk, výročná správa MsKS; Foto: ilustračné


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA