Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 30. novembra 2020

Kríza zatvára v Jelšave krčmy

11. marca 2013 | Komentáre: 2 |

Vysokú nezamestnanosť a zlú sociálnu situáciu obyvateľov v Jelšave už pociťujú naplno aj miestni krčmári. Ubúda im klientov, klesajú tržby a začínajú mať existenčné problémy. Kríza sa v Jelšave naplno prejavila aj podľa primátora Milana Kolesára.

R. Olexa, majiteľ reštaurácie Pohoda u Maxa

R. Olexa, majiteľ reštaurácie Pohoda u Maxa

„Hovorievalo sa, že Slováci keby aj na chlieb nemali, peniaze na pivo mať budú. U nás to už neplatí,“ zdôrazňuje. Ešte vlani živorilo v meste sedem zariadení, kam chodili chlapi na pivo. Koncom minulého roka sa ich počet scvrkol na päť. „Dvaja živnostníci pohostinstvá zrušili, už im to ekonomicky nevychádzalo. Problémy však netaja ani ďalší. Zatvorenie pohostinstiev sa dotklo aj samosprávy, keďže priestory na prevádzku im prenajímalo mesto,“ konštatuje Kolesár.

Primátor vidí za súčasným stavom vzrastajúcu chudobu. „Ľudia majú čoraz hlbšie do vrecka a dobre si rozmyslia, čo si za peniaze kúpia. Mnohí z chlapov, ktorí chodievali na pivo, zájdu teraz radšej do obchodu a kúpia si lacné víno,“ hovorí. Prevádzkovatelia pohostinských zariadení to vidia podobne. Aj Radoslav Olexa, ktorý má malú reštauráciu v centre mesta. „Keby som tieto priestory nevlastnil, ale mal ich v prenájme, už by sa mi to neoplatilo. Aj u mňa klesá počet návštevníkov aj množstvo piva či iného alkoholu, ktorý spotrebujú,“ tvrdí Olexa.

„Na pivko si občas zájdem aj ja. Vidím, že chlapov pri stoloch je čoraz menej. Mnohí si dobre rozmyslia, či peniaze dajú na alkohol alebo potraviny do domácnosti,“ poznamenáva 59-ročný Ladislav Berky, ktorý má na starosti chlapov na aktivačných prácach. Je ich asi 250. Chuť chmeľu v pollitrovom pohári si ľudia trochu viac podľa neho doprajú dva-tri dni po sociálnych dávkach. Potom je v krčmách opäť pusto. „A to ešte môžeme byť radi, že v blízkosti máme dvoch väčších zamestnávateľov. Magnezitky v Jelšave a Lubeníku, kde robí aj od nás dosť ľudí. Keby nebolo ani tejto práce, boli by sme ešte hladovejšia dolina, ako sme teraz,“ podčiarkuje.

Jelšava patrí do okresu Revúca, ktorý je spolu so susednou Rimavskou Sobotou na tom na Slovensku z pohľadu nezamestnanosti najhoršie. Riaditeľka Úradu práce v Revúcej Viera Hanesovská informovala, že podľa posledných štatistík mali mieru nezamestnanosti 34,36 percenta. Bez práce je v regióne asi 7 200 ľudí. V samotnej Jelšave je nezamestnanosť podľa Kolesára asi tridsaťpercentná, no nižšia ako okresný priemer je len vďaka magnezitovým závodom. „Na druhej strane treba povedať aj to, že je u nás veľmi veľa ľudí, ktorí žijú na hranici biedy,“ podotýka. V Jelšave je tiež veľa ľudí s nízkym vzdelaním so slabou uplatniteľnosťou na trhu práce.

Zdroj: Štefan Rimaj, www.pravda.sk

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

DISKUSIA K ČLÁNKU
 1. Autor:  robo | 11. marca 2013 | 10:29 | 10:29

  Menej krčiem, menej pitia , viac šťastných rodín , viac triezvych hláv.

  [Reagovať]

  janko reagoval:

  plne suhlasim

  [Reagovať]

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA