Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 26. novembra 2020

KRASKOVO: Historický festival priblíži dejiny Malohontu

21. mája 2019 | Komentáre: 0 |

Prezentovať a dostať do povedomia verejnosti históriu regiónu Malohont a jeho národné kultúrne pamiatky, hlavne sakrálne stavby v podobe gotických kostolov na Gotickej ceste, je zámerom festivalu Z histórie Malohontu, ktorý sa uskutoční v sobotu 25. mája od 10.00 h v obci Kraskovo.

„Projekt umožní nielen záujemcovi o históriu, ale aj laickému návštevníkovi dotknúť sa dejín, vrátiť sa v čase a prežívať dôležité historické udalosti nášho regiónu. Podujatie bude sprevádzané výstavami a odbornými prednáškami o hudbe v gotike a sakrálnych stavbách v Malohonte,“ uviedla Stanislava Zvarová z Gemersko-malohontského osvetového strediska, ktoré je jedným z organizátorov.

Podľa slov dramaturga podujatia, historika Viktora Brádňanského, má Malohont veľké kultúrne bohatstvo, nie je však vôbec spropagované a mnoho ľudí na Slovensku ani nevie, aké unikáty sa v regióne nachádzajú.

„Festival bude zameraný na stredovek a raný novovek. Obsiahne obdobie od výstavby malohontských kostolov až po turecký vpád. Bude pozostávať z dobovej gastronómie, hudby, tanca, spevu, odborných prenášok i prezentácií šermiarskych spolkov,“ načrtol Brádňanský s tým, že ide o prvú akciu tohto druhu v regióne.

Program podujatia:

Program v gotickom kostole:

10:00 Otvorenie festivalu

Gotické kostoly v Malohonte – prednáša Mgr. Radim Pačmár

11:00 Po stopách dávnej hudby ( Hudba a slovo z obdobia 14.-16. stor.)

  • prednáša PaedDr. Róbert Žilík

13:00 Musicantica Slovaca z Nitry – komorný koncert

Program v okolí gotického kostola:

12:00 Šermiarske predstavenie – Skupina historického šermu Taurus Ater z Martina

14:00 Turci v Malohonte – Spoločnosť veselých šermiarov Cassanova z Banskej Bystrice a Defensores z Fiľakova

15:00 Sokoliari – SOKOLIARSTVO KANÁT z Rimavskej Soboty

16:00 Tance ľudovej gotiky a škola tanca

Skupina historického tanca Galthilion z Bratislavy

17:00 Vraždy na Elsinore – divadelné predstavenie – Divadlo na Vysokej nohe z Banskej Bystrice

18:00 Vŕbovské vŕby z Vrbového – koncert hudobnej skupiny

SPRIEVODNÉ AKTIVITY: lukostreľba – šerm pre najmenších – dobový jarmok – výstava Gotické kostoly v Malohonte – výstava dobových hudobných nástrojov – historické tábory – skupinové prehliadky gotického kostola s odborným výkladom

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: TASR


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA