Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 26. októbra 2020

Krach sklární mení Poltár na hladovú dolinu

29. januára 2012 | Komentáre: 0 |

Opustené poltárske sklárne. O prácu v nich prišlo aj posledných 435 zamestnancov

Bašta sklárskeho priemyslu na juhu stredného Slovenska v Poltári padla. Miestne sklárne, ktoré tu fungovali desiatky rokov, prepustili posledných 435 zamestnancov a skončili v konkurze.

Po meste sa šíri beznádej a Poltárčania hovoria o novej hladovej doline. „V sklárňach som odpracoval trinásť rokov a teraz som skončil na úrade práce. Kde si mám hľadať novú robotu, keď jej v okolí niet?“ kladie si otázku 42-ročný Ján, ktorý v podniku pracoval ako zoraďovač sklárskych automatov.

Dvadsaťsedemročný Pavel Parobek pozná viacero manželských párov, ktoré prišli o prácu spoločne. V sklárňach skončil jeho švagor a teta, ešte predtým strýko. „Tu v blízkom okolí pracovné možnosti nie sú. Meníme sa na veľkú hladovú dolinu,“ dodáva Parobek, tiež bývalý sklár. Z podniku musel odísť vlani v prvej vlne prepustených a zamestnanie si hľadal celý rok. „Podarilo sa mi to až teraz, nastupujem na poštu v jednej z okolitých obcí. Z príjmu 350 eur sa žilo ťažko. S manželkou a dieťaťom sme zažívali krušné časy,“ poznamenáva.

Prácu v sklárňach stratil aj priateľ Veroniky Vaňovej. „Pracoval tam osemnásť rokov a už neverím, že ešte bude. Myslíme si, že sklárne už neotvoria svoje brány,“ povedala Vaňová. Poltárčanom sú známe prípady sklární z okolitých obcí ako Utekáč, Málinec, Zlatno či Katarínska Huta, kde sa výroba už nadobro skončila. V Utekáči po likvidácii podniku klesol počet obyvateľov a astronomicky stúpla nezamestnanosť. Dnes atakuje hranicu takmer sto percent. Podobný scenár očakávajú ľudia aj v Poltári.

Primátor Poltára Pavel Gavalec považuje konkurz podniku za tragédiu. Ak by sa už výrobu v podniku obnoviť nepodarilo, cítiť to budú podľa neho nielen bývalí zamestnanci, ale aj samospráva. „Ľudia nebudú vládať platiť nájomné v bytoch, dane a iné poplatky,“ myslí si Gavalec Prednosta mesta Pavel Olšiak dopĺňa, že dosahy budú niesť aj miestni živnostníci, ktorí pocítia nižšiu kúpnu silu obyvateľstva.

Krachu poltárskych sklární na konci minulého roka predchádzalo neúspešné hľadanie strategického investora a odpojenie podniku od plynu. Situácia vyústila do prepustenia 435 zamestnancov, ktorí od novembra nevideli svoju mzdu. Teraz sa postupne prihlasujú do evidencie úradu práce. Hovorkyňa úradu práce v Lučenci Valéria Vyletelová hovorí, že ku koncu minulého roka evidovali v okrese Poltár 2 721 nezamestnaných a takmer 24-percentnú mieru nezamestnanosti. Tá sa po prepustení poltárskych sklárov vyšplhá na vyše 27 percent.

ZDROJ: Štefan Rimaj – www.pravda.sk

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA