Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 23. januára 2021

Komentár: V Novom Čase riešenie kina nenájdeme

18. februára 2011 | Komentáre: 27 |

Riaditeľ MsKS Piliarik o problémoch kina v Hnúšti radšej informuje Nový Čas, ako mestské zastupiteľstvo.

Je na škodu veci, ak sa poslanci mestského zastupiteľstva musia dozvedieť o plánoch zastaviť premietanie v Kine Rimava v Hnúšti z médií. Riaditeľ Mestského kultúrneho strediska Jaroslav Piliarik denník Nový čas informoval, že ho pravdepodobne budú musieť zatvoriť. Premietacie zariadenie je zastarané a nové by stálo približne 100-tisíc eur. (Celý článok si môžete prečítať tu).

Hoci ide o krutú realitu, riešenia by mal riaditeľ MsKS hľadať v prvom rade tam, kde sa nájsť dajú – v rozpočte mesta, kultúrnej komisii a u poslancov MsZ. Určite budú čitatelia súhlasiť, že takáto medializácia Hnúšte v Novom čase nie je pre mesto žiaduca.

Informáciu o zámeroch a cieľoch MsKS by riaditeľ Piliarik poslancom mesta mal predložiť na najbližšom zastupiteľstve, ktoré bude v stredu. Poslanci ju k dispozícii dostali už v piatok, o žiadnom rušení premietania v kine Rimava sa v nej nehovorí. Schvaľovať sa má aj rozpočet mesta, kultúra žiada 121 150 eur, z toho 90 300 eur má ísť na mzdy, poistné a odmeny. Ani vo výhľade na ďalšie roky, ktorý je súčasťou rozpočtu nie je digitalizácia kina zahrnutá.

Opatrnejší bol vo svojich vyjadreniach pre SME.sk viceprimátor a zamestnanec MsKS Martin Pliešovský. Ten uviedol, že dva roky by kino ešte mohlo vydržať premietať v súčasnom stave. (Článok nájdete tu).

Dovtedy by kultúrnici mohli aspoň vyzvať na verejnú diskusiu, či je o premietanie filmov v kine záujem, či ho naozaj chceme. Investícia do nového zariadenia by totiž pravdepodobne znamenala aj zvýšenie vstupného.

Zo strany poslancov MsZ bude určite záujem problém riešiť k spokojnosti občanov. Osobne by mi bolo v už aj tak kultúrne poddimenzovanej Hnúšti ľúto, keby sme prišli aj o kino…

Poslanec MsZ Roman Lebeda

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

DISKUSIA K ČLÁNKU
 1. Autor:  bububu | 18. februára 2011 | 19:19 | 19:19

  Dobre ranko pan poslanec, ale o tejto „senzacii“ sme uz citali v mestskych novinach, na facebooku, i http://www.hnusta.sk minimalne pred tyzdnom, aj s podrobnym objasnenim situacie….Vy nie?

  [Reagovať]

 2. Autor:  Katka | 18. februára 2011 | 19:50 | 19:50

  Nevidím na tom nič zlé, že o tom informuje Nový Čas. Ten predsa „informuje“ o všeličom…

  [Reagovať]

 3. Autor:  Roman Lebeda | 18. februára 2011 | 21:19 | 21:19

  Nie každému z cca 7 500 obyvateľov sa dostane 400 ks výtlačkov mestských „novín“. Nie každý má Facebook, nie každý číta mestský web. Článok som napísal, lebo sa ma na to pýtajú občania a to ma zaväzuje sa o tom informovať ďalej. (mailová adresa lebeda.roman@gmail.com).

  Pointa príspevku je v tom, že riaditeľ MsKS neinformuje o situácii poslancov mesta, ktorí ako jediní môžu vyriešiť tento problém. Nie každý poslanec je zamestnancom MsKS 🙂 Ja som o tomto probléme do dnešného rána nevedel.

  Bol by som rád, keby ste napísali váš pohľad na vec, nie útočili na mňa len preto, že ma zaujíma, čo s kinom bude. Keď ho jedného dňa zavrú, budete tu vypisovať, že sa na vás poslanci vykašlali. Keď sa o vás – občanov – poslanci zaujímajú, napádate ich a robíte z nich idiotov.

  [Reagovať]

 4. Autor:  Roman Lebeda | 18. februára 2011 | 21:35 | 21:35

  A samozrejme ste si nevšimli najdôležitejšiu vec: Požiadavky na rozpočet.

  Na techniku na vysielanie pre ľudí MsKS z rozpočtu nepýta, ale štedrých 90-tisíc eur na mzdy a odmeny áno. Ľudia z Hnúšte pracujú v Yure za 350 eur.
  Prepočítajte si, koľko môže vychádzať mzda na zamestnanca, keď vieme, že tam nepracuje viac ako 8 ľudí. Keď sa na mzdách ušetrí ročne 30-tisíc eur, o 3 roky máme pre občanov novú techniku na vysielanie. Ale to treba chcieť hľadať riešenia problémov, nie o nich len hovoriť do Nového času. Ďalej v diskusii nebudem reagovať na anonymné komentáre. RL

  [Reagovať]

 5. Autor:  karolína | 18. februára 2011 | 23:53 | 23:53

  Tak toto môže napísať len neznalý. Keď si prepočítate koľko sú odvody, tak ktovie či by pán Lebeda chcel pracovať za taký plat . Vždy sa ľahšie kritizuje to, čo nepoznáme a neskúsime. Najprv treba niečo dokázať a potom kritizovať druhých.

  [Reagovať]

 6. Autor:  filmfan | 19. februára 2011 | 0:26 | 0:26

  Vážený pán poslanec MsZ Hnúšťa,
  koľkokrát si bol za posledných cca 10 rokov ty alebo ktokoľvek z tvojich príbuzných a známych v kine v Hnúšti? Keby si si občas nejaký film v Hnúšti v kine chcel pozrieť, zistil by si, že Hnúšťania žiadne kino nechcú! X-krát som stál pred kinom v Hnúšti, keď som si chcel pozrieť nejaký dobrý film, ale nakoniec nič z toho nebolo… prišlo nás len pár a chápem, že naše MsKS si nemôže dovoliť taký luxus premietnuť film iba pre napr. 5 ľudí. Stáli sme pred kinom a márne čakali, či nás bude dosť, okoloidúcich sme presviedčali, aby šli do kina, ale málokto nakoniec šiel. Naši občania si radšej si posedia v nejakom pohostinstve alebo doma pri telke ako v kine… Nie je nič jednoduchšie, ako siahnuť na mzdu niekoho iného a čokoľvek potrebné takýmto spôsobom zabezpečiť (čo keby si sa v prospech tejto ušľachtilej veci vzdal aj ty svojej poslaneckej odmeny, aby si šiel príkladom?). Dobré by však bolo, keby si sa zamyslel aj nad návratnosťou takejto investície, pri návštevnosti hnúšťanského kina sa blíži tento ukazovateľ k nekonečnu. Ja som nakoniec svoju záľubu riešil tak, že chodím do kina v RS alebo v Tisovci, v Hnúšti o túto službu jednoducho nie je záujem. A obávam sa, že by nebol väčší, ani keby premietali zadarmo…

  [Reagovať]

  Antikomouš reagoval:

  Ale konečne niekto napísal pravdu, že niekedy sa aj nepremieta, lebo nie je pre koho. Ale na druhej strane pán riaditeľ rozpráva ako je kino stále plné. Kultúrnici celkovo zabudli povedať, že nebyť škôl a kultúrnych poukazov tak nemajú komu premietať a komu niečo aj pripraviť. A je to len a len ich chyba. Veď okrem škôl je tu celkovo pre nás ďalších čo pripravené počas celého mesiaca. Veď za ten nezáujem ľudí môžu zväčša aj kultúrnici…nejdem rozpisovať prečo, tu aj tak všetko každý obráti proti vám…

  [Reagovať]

  Roman Lebeda reagoval:

  Ďakujem za reakciu, už keď si tykáme, môžeš sa aj podpísať 😉

  Veď ja netvrdím, že kino treba zachrániť za každú cenu! Ja hovorím, že je potrebná verejná diskusia o tomto probléme, tak ako teraz slušne diskutujem s Tebou.

  Pred voľbami som sľúbil, že sa budem o názor občanov zaujímať vždy, nielen pred voľbami, tak to plním, pýtam sa na názor. Prečo sa hneď púšťaš do mňa? Prečo musíme v Hnúšti hneď ukrižovať toho, kto sa pokúša vybočiť z nášho zaužívaného stereotypu ničnerobenia a nadávania? Chcem doplniť, že nemám žiaden problém so zamestnancami MsKS a na najbližších stretnutiach budem o probléme diskutovať aj s nimi, ale zaujíma ma aj názor občanov. A pôjdem príkladom, spoľahni sa.

  Som rád, že sa mi v e-maili (lebeda.roman@gmail.com) zbierajú aj ďalšie podnety od ľudí z Hnúšte, na všetky odpoviem osobným e-mailom a niektoré zverejním aj na Echovinách. A ďalej vyzývam všetkých, ak potrebujete pomôcť, poradiť, kľudne napíšte.

  [Reagovať]

  daniela reagoval:

  p. poslanec to myslel dobre. Veď všetko je to vlastne o komunikácii medzi ľudmi. Všetci dobre vieme že kino je nerentabilné, návštevnosť je slabá, to je jedno z akého dovodu.Ale tiež si myslím že by o tom mali rozhodovať a posudzovať ľudia, ktorých sme si zvolili a potom ísť s tým na verejnosť. Proste dať priestor vyjadriť sa k tomu aj občanom.Lebo keď príde k zrušeniu kiná všetci budú múdry.To je moj názor ako občana.Takže p. poslanec držím palce, nikto ma ale nemože podozrievať že vam nadržiavam, lebo vás ani nepoznám, len teraz ako ste poslanec.Chceli sme dať priestor mladým, tak im neodoberajme chuť hneď na začiatku.

  [Reagovať]

  Roman Lebeda reagoval:

  Ďakujem pekne za podporu.

  [Reagovať]

  Katka reagoval:

  Súhlasím, aj ja som prestala chodiť, lebo tých pár filmov čo mali hrať aj tak často nehrali. Kino je plné, len keď idú školy a potom možno raz za rok, a to je na prevádzku málo..nepomohlo by, ani keby bol vstup voľný…A tie mzdy som si všimla, stačilo mi porovnanie. Máme len polovicu z ich rozpočtu a platíme piatich.

  [Reagovať]

  Malý unavený Joe reagoval:

  Už roky my hnúšťanci rozhutujeme o potrebe,či nepotrebnosti kina v Hnúšti.Voľakedy bolo kino veľkou vymoženosťou , ktorého význam sa akosi v tejto modernej dobe ztráca. Asi pre záplavu filmov ,ktoré sa objavujú na televíznych obrazovkách , požičovniach filmov,alebo proste pre iné záujmy občanov. Faktom je, že počet návštevníkov nášho kina klesá a asi je ťažké uveriť o údaji 120 návštevníkov na bežných predstaveniach. Jedno je isté,že pre 1O alebo 20 ľudí je nerentabilné kino prevádzkovať.Na druhej strane chápem všetkých ,ktorí chcú túto inštanciu udržať. Vzdať sa ho ,by bolo ďalším ústupkom, nehovoriac o tom, že zachvíľu možno nebudeme mať iné dôležitejšie veci, než kino.A to sa bude dotýkať nás všetkých.Darmo je, tento demokratický kapitalizmus , ktorý nás obklopuje a je zrozumiteľný asi len ľuďom s plnými vreckami nás pripraví o viac než naše kino.

  [Reagovať]

 7. Autor:  karolinka | 19. februára 2011 | 17:19 | 17:19

  No aj mňa samotného trápi naše MsKS. Myslím si, že ľudia majú absolutné právo vedieť všetko o problémoch, ktoré sa vyskytujú v našich mestských organizáciách. Pracovná náplň pracovníkov, akcie pripravené na mesiac január, február, marec……. /ich vlastné akcie- odmeny navrhnuté za akcie okolo 5 000€ na celý rok/, možnosti využívania rôznych grantov z EU- iné kultúrne strediská to dokážu !!!! Ďalšia otázka je či nie je potrebné na MsKS zvýšiť počet pracovníkov , aby stihli pre ľudí pripraviť to nespočetné množstvo akcií, ktoré už súčasné zloženie nestíha.

  [Reagovať]

 8. Autor:  Pavel | 20. februára 2011 | 8:45 | 8:45

  Mestská polícia v Hnúšti dáva prehľad svojej práce mesačne a je toho dosť. Možno by bolo dobré zaviesť takýto prehľad aj o činnosti MsKS v Hnúšti. Potom by sme boli buď milo alebo nemilo prekvapení, koľko riadkov by to obsahovalo. Kto je za ?

  [Reagovať]

  IT reagoval:

  Stačí keď vám predložia štatistiky koľko chodí do kina platiacich divákov (nie škôl) atď. A nebudete mať dlhé rozhodovanie. Kvalita plátna je mizerná. Filmy prichádzajú príliš neskoro. Takéto kino nemôže mať úspech. Ale oceňujem že sa zaujímate o názor ľudí.

  Mňa by ale hlavne zaujímalo kto maľoval ten kulturák na tieto protivné farby?

  [Reagovať]

  Amalka reagoval:

  To je dobrý nápad a o svojej činnosti by mohli informovať všetky mestské organizácie, ktorých činnosť je krytá z rozpočtu mesta. Nie je problém, že filmy prídu do kina trochu neskôr, ale to, že niekedy sa stane, že časť filmu si odpozeráte bez zvuku a to nehovorím o kvalite zvuku vôbec. A to plátno je tiež veľmi nekvalitné. Do takého kina ťažko prilákať divákov. Pamätám si na časy, keď sme si museli lístky kupovať hodinu pred premietaním, lebo bola plná sála… A nie je dobré premietať filmy iba jeden deň v týždni. A cez letné prázdniny mať aj v kine prázdniny. To všetko s odôvodnením, že cez víkend a prázdniny aj tak ľudia odchádzajú na chaty a chalupy a dovolenky. Nuž, ale nie všetci…. Nebolo by možné využiť nejaké projekty na obnovu kina???

  [Reagovať]

 9. Autor:  marián hnedák | 20. februára 2011 | 12:47 | 12:47

  v Hnúšti začnú chodievat ľudia do kina,ked sa bude premietať 10D a ked ešte ktomu dajúzadarmo hranolky a popcorn,,,,ľudia su lakomí

  [Reagovať]

 10. Autor:  Miroslav | 21. februára 2011 | 15:51 | 15:51

  podla mojho nazoru je velkoformatove kino v hnusti zbytocne….
  Velke kino by sa malo zrusit. V kulturnom dome su aj mensie miestnosti, ktore by sa mohli prerobit na kino mensieho formatu pre 30 – 50 ludi….na mensiu salu a mensiu zobrazovaciu plochu staci videoprojektor (beamer), dobra zvukova aparatura a nejake platno…podla mojho odhadu by stacilo 10 000 Eur na kvalitne vybavnie..(format kinoklubu)..tym sa zvysi kvalita a budu sa premietat najnovsie filmy…(blue ray)..

  [Reagovať]

  Roman Lebeda reagoval:

  To je výborný nápad a vzhľadom na návštevnosť by to určite stačilo. Našli by sme rozumný kompromis. Tak predsa má táto diskusia význam a prínos.

  [Reagovať]

  marián hnedák reagoval:

  ja idem do kina nato,aby som si to pozrel na veľlom plátne a aby som to mal iné ako doma v obyvačke,,,ked bude kino mensieho formatuu,,noneviem

  [Reagovať]

  marián hnedák reagoval:

  no výborný ako výborný,,,to možem potom doma pozerať na plazme ked to bude kino mensieho formatu nemyslite,,ci?

  [Reagovať]

  marián hnedák reagoval:

  iba jednu som cel poslat,,,,,I´m sorry

  [Reagovať]

  miroslav reagoval:

  Dnesne projektory dokazu zobrazit obraz s uhloprieckou 7 m aj viac….doma to ma asi sotva niekto….okrem toho prichadzaju na trh 3D ready projektory….relativne za nizku cenu v porovnanim s velkym kinom…co uz by pre hnustanov mohlo byt lakadlo 🙂

  [Reagovať]

 11. Autor:  Pavel | 21. februára 2011 | 19:47 | 19:47

  Má význam len potiaľ, že diskutujeme my – občania a kompetentní mlčia. Odzneli tri návrhy 1. zaviesť výkaz činnosti MsKS 2. skúsiť eurofondy alebo iný zdroj financií a 3.premietať formou kinoklubu. Čo Vy na to neradoví občania?

  [Reagovať]

  Malý unavený Joe reagoval:

  Keď sa Vám už nechce chodiť na mestské zastupiteľstvá, nuž potom diskutujte aspoň takto, aj to má význam. Padlo už niekoľko dobrých návrhov a možno budú ďalšie.Nenechajte všetko na poslancov, aj Vy máte svoje vlastné hlavy.Výkazy činnosti MsKS je dobrý nápad, eurofondy sú však na dlhé lakte a niekedy sa vyplácajú vo vatikánskej mene / pánboh zaplať/. Mne osobne sa veľmi páči myšlienka kinoklubu-len kde zase nájsť aspoň tých 2O verných a zase je tu tá nešťastná rentabilita …..

  [Reagovať]

 12. Autor:  ivika | 22. februára 2011 | 6:48 | 6:48

  tu nejde len o kinosalu a co pristavba ta je v hroznom stave clovek nema ani akciu kde spravit ked sme chceli ples tak prve co bolo kulturny sme vyskrtli stale vypredaje ktore to devastuju peniaze MKS zoberie a nic nevidno kam tie peniaze idu podla mna by sa mala sala zrenovovat aj na ine ucely ako len na predajcou troska skulturnit aby aj domaci ked chcu urobit nejeku akciu sa nemuseli hambit za nas kulturak .

  [Reagovať]

 13. Autor:  obcan | 23. februára 2011 | 18:07 | 18:07

  Taktiež porcovanie stravy v prístavbe počas akcie. Porušené hádam všetky zásady hygieny, aké existujú v EÚ.

  [Reagovať]

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA