V Lučenci otvorili novú kompostáreň na spracovanie biologicky rozložiteľného odpadu. Slúžiť bude nielen pre všetkých Lučenčanov ale aj pre okolité obce a okresy. Projekt je financovaný z fondov európskej únie a s jeho realizáciou začalo mesto ešte v roku 2008. „ Po tých všetkých možných finančných a iných peripetiách v rámci legislatívy sme tento proces zavŕšili minulý rok v októbri, odvtedy prebiehala skúšobná prevádzka, a teraz už nabiehame na plnú prevádzku tejto kompostárne.“ Vyjadrila sa primátorka Lučenca Alexandra Pivková, ktorá vidí najväčší prínos najmä v tom, že ľudia môžu okrem plastov, či papiera separovať ďalšiu zložku odpadu.
Podľa Petra Sulíka, zodpovedného vedúceho za prevádzku kompostárne, občania môžu do kompostárne nosiť všetok biologicky rozložiteľný odpad, ako zelený odpad zo záhrad, pokosenú trávu, lístie, odrezky a odpad zo zeleniny, zvyšky z orezaných stromov, konáre, haluze, a pod. „ Pre všetkých občanov mesta Lučenec je to zdarma, ostatní obyvatelia regiónu, podnikatelia a samosprávy si v prípade záujmu priplatia 25 eur za každú tonu takéhoto doneseného odpadu.“ V kompostárni je využívaná najnovšia technológia na spracovanie biologického odpadu. Najbližšie takéto zariadenie je podľa Sulíka až v Liptovskom Jáne alebo Galante.
„Vyprodukovaný kompost využijeme do mestských parkov, záhrad, pre potreby mesta proste všade tam, kde máme verejnú zeleň“ uzavrela na záver rozhovoru primátorka Lučenca.
Kompostáreň prevádzkuje Spool Lučenec a.s. Prevádzkové hodiny sú v pondelok až piatok od 7,00h. do 15,30h. v stredu do 17,30h. V každom nepárnom týždni sú otvorený aj v sobotu a to od 8,00h. do 13,00h.
Bližšie informácie sú pre záujemcov dostupné aj na webovej stránke : www.spool.sk
Podobné alebo súvisiace články:
- Poltár: Mesto a jeho obyvatelia môžu už využívať prvú kompostáreň
- Hnúšťa: Technické služby mesta dostali novú techniku
- KLENOVEC: Okrem nádob na biologický odpad obec zaviedla aj kompostéry
- Samospráva Tisovca zvýšila dane z nehnuteľností aj poplatok za odpad
- Vďaka laserovému spracovaniu dreva vznikne v Lučenci 49 miest