Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 19. januára 2021

Kompostáreň v Lučenci má slúžiť aj pre okolité okresy

18. júla 2012 | Komentáre: 0 |

V Lučenci otvorili novú kompostáreň na spracovanie biologicky rozložiteľného odpadu. Slúžiť bude nielen pre všetkých Lučenčanov ale aj pre okolité obce a okresy. Projekt je financovaný z fondov európskej únie a s jeho realizáciou začalo mesto ešte v roku 2008. „ Po tých všetkých možných finančných a iných peripetiách v rámci legislatívy sme tento proces zavŕšili  minulý rok v októbri, odvtedy prebiehala skúšobná prevádzka, a teraz už nabiehame na plnú prevádzku tejto kompostárne.“ Vyjadrila sa primátorka Lučenca Alexandra Pivková, ktorá vidí najväčší prínos najmä v tom, že ľudia môžu okrem plastov, či papiera separovať ďalšiu zložku odpadu.

Podľa Petra Sulíka, zodpovedného vedúceho za prevádzku kompostárne, občania môžu do kompostárne nosiť všetok biologicky rozložiteľný odpad, ako zelený odpad zo záhrad, pokosenú trávu, lístie, odrezky a odpad zo zeleniny, zvyšky z orezaných stromov, konáre, haluze, a pod. „ Pre všetkých občanov mesta Lučenec je to zdarma, ostatní obyvatelia regiónu, podnikatelia a samosprávy si v prípade záujmu priplatia 25 eur za každú tonu takéhoto doneseného odpadu.“  V kompostárni je využívaná najnovšia technológia na spracovanie biologického odpadu. Najbližšie takéto zariadenie je podľa Sulíka až v Liptovskom Jáne alebo Galante.

„Vyprodukovaný kompost využijeme do mestských parkov, záhrad, pre potreby mesta proste všade tam, kde máme verejnú zeleň“ uzavrela na záver rozhovoru primátorka Lučenca.

Kompostáreň prevádzkuje Spool Lučenec a.s. Prevádzkové hodiny sú v pondelok až piatok od 7,00h. do 15,30h. v stredu do 17,30h. V každom nepárnom týždni sú otvorený aj v sobotu a to od 8,00h. do 13,00h.

Bližšie informácie sú pre záujemcov dostupné aj na webovej stránke : www.spool.sk

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA