Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 26. mája 2019

Turisti sprehľadnili okolie Kokavy a Utekáča informačnými tabuľami

14. marca 2019 | Komentáre: 0 |

Informovať aj potešiť oko pri prechádzke prírodou. Taká je úloha turistických informačných tabúľ v okolí Kokavy nad Rimavicou, Utekáča a Lomu nad Rimavicou.

Tabule pred rokmi mnohým turistom chýbali. Rovnako absentovalo aj prepojenie na existujúce chodníky. Jeden z turistov sa preto situáciu rozhodol zmeniť.

„Chcel som tie naše kopčeky trochu pospájať s už existujúcimi turistickými chodníkmi. Pred štyrmi-piatimi rokmi sme s predsedom nášho turistického klubu urobili prvú tabuľu na Cisárskej holi. Potom bolo chvíľu ticho, tak som si povedal, že by bola škoda nepokračovať. Druhá tabuľa pribudla na Farkaške, a takto sme pokračovali ďalej,“ opísal Vladimír Jakubec, člen Klubu slovenských turistov Clara Utekáč. Ako doplnil, dodnes vytvorili a osadili až 27 tabúľ.

 

Jakubec ako autor nápadu premýšľal aj nad konkrétnymi detailmi. Prvé vzory a nákresy s dôležitými informáciami pre turistov dal zrealizovať profesionálom v grafickom štúdiu. Ďalšie tabule už vyrobil on sám.

„Vandali sa im vyhli, ale čas nie. Ten materiál v prostredí pracuje a treba sa oň starať. Je to trochu pracné a náročné na čas. Pracujem vo Zvolene, takže na obnovu som mal čas len cez víkendy. Utekáč je však moja srdcovka, na náš krásny kraj nedám dopustiť. Nie je ešte tak prebádaný a práve značky by to mohli zmeniť,“ doplnil Jakubec, ktorý sa chce teraz zamerať najmä na údržbu existujúcich tabúľ a zatraktívnenie ich okolia.

Aktívnemu turistovi s realizáciou projektu od začiatku pomáhali kolegovia s rovnakými túlavými topánkami. Finančne pomohli aj miestni podnikatelia a vedenie samospráv Kokavy nad Rimavicou a Utekáča.

 

„Takýto projekt vždy radi podporíme. Naše okolie a prírodu vždy zveľaďujeme tak, ako sa dá. Turistov určite poteší, keď natrafia na takúto tabuľu s informáciami a môžu si pri nej oddýchnuť na lavičke. Takto máme označené trasy pre peších turistov aj cyklistov a prepojenie s okolitými katastrami ako Lom, Klenovec cez Kokavsko až na Podpoľanie,“ spresnil starosta Utekáča Miroslav Barutiak.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Echoviny.sk; Foto: archív V. Jakubca

V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Publikačné pravidlá“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii
Captcha loading...

POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA