Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 5. decembra 2020

Kokavské Koliesko sa začína opäť etnodielňami mladých folkloristov

3. augusta 2017 | Komentáre: 0 |

Svojmu pôvodnému poslaniu – otváraniu dverí mladým folkloristom ostáva verný festival Koliesko, ktorý sa uskutoční v Kokave nad Rimavicou.

Ako informovali organizátori, jeho 27. ročník sa začne vo štvrtok 3. augusta dielňami pre študentov etnografie z celého Slovenska i zo zahraničia.

Kokavské etnodielne pokračujú v piatok 4. augusta. Program festivalu sa však oficiálne začína pri fontáne o 16. h. Na otvorenej scéne na námestí vystúpia folkloristi z Heľpy, Liptovského Hrádku, Čierneho Balogu, Kokavy nad Rimavicou, Fiľakova, Cinobane, Buzitky, Lučenca, Málinca a Klenovca.

O 19.30 h bude v sále domu kultúry program venovaný jednému zo zakladateľov Kolieska Ivanovi Murínovi pri príležitosti jeho 50. narodenín. Účinkujú folkloristi zo Slovenskej Ľupče, Kokavy nad Rimavicou, Podpoľania a vystúpi aj skupina historického tanca a hudby.

O 21.30 h sa začne program, ktorý je od vzniku festivalu pre Koliesko typický. Ozveny z minulosti na strechách a balkónoch námestia budú v réžii ľudovej hudby z Oravskej Polhory a predstavia sa aj viacerí slovenskí fujaristi a gajdoši. V miestnej synagóge budú od 22. h znieť staroveké inšpirácie – program z cyklu Primáši. Je venovaný ľudovej hudbe Dominika Václava, v ktorom účinkujú aj folkloristi z Hriňovej, Podkriváňa a Detvy.

Festivalová sobota, na ktorú každoročne prichádzajú tisícky ľudí z celého Slovenska, sa začína dopoludňajšou školou tanca pri fontáne a pokračuje o 13. h vystúpeniami na otvorenom pódiu, na ktorom sa predstavia folkloristi z Heľpy, Liptovského Hrádku, Veľkého Zálužia, Vlachova, Rožňavy, Dobšinej, Zvolenskej Slatiny a Turecka.

Premiérový detský program s názvom Na štácii čaká na návštevníkov festivalu v amfiteátri od 16.30 h. Na tom istom mieste bude od 18. h program Od bábiky po čepiec z cyklu Kokavské podoby. Po ňom nastúpia na pódium hostia – folklórne súbory zo Srbska.

„Ze zešita pána rechtora“ je názov programu prezentujúceho hudobno–tanečné tradície Trenčína, Myjavy a ich regiónov. Začína sa o 20.30 h a účinkujú folkloristi z Myjavy, Turej Lúky, Rudníka, Starej Myjavy, Brezovej pod Bradlom, Seleca, Mníchovej Lehoty a Soblahova.

Festival uzatvorí v nedeľu 6. augusta o 11. h program Balady v rímskokatolíckom kostole.

Pre návštevníkov Kolieska sú pripravené aj sprievodné programy. Otvorená bude národopisná knižnica, výstava Kabanice z Gemera, Malohontu, Novohradu a Podpoľania či výstava exponátov Lukáša Jurča z Hriňovej a Gemersko–malohontského múzea v Rimavskej Sobote.

V piatok o 16. h otvoria svoje brány aj tradičné kokavské dvory – Dvor Paľa Bútora, Medový dvor, Dvor fujaristov, Heľpiansky dvor, Kokavský dvor, Cigánsky dvor, Sklársky dvor a Detský dvor. Nebude chýbať ani Remeselnícka ulička.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: TASR


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA