Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 28. januára 2021

KLENOVEC: Členovia súborov Vepor, Mladosť a Zornička nezaháľajú ani cez koronakrízu

2. januára 2021 | Komentáre: 0 |

Obmedzujúce opatrenia v súvislosti s pandémiou COVID-19 v súčasnosti neumožňujú folklórnym súborom (FS) Vepor, Mladosť a Zornička z Klenovca realizovať verejné predstavenia ich činnosti či nacvičovať. Napriek tomu však nezaháľajú.

Ako uviedla Stanislava Zvarová, ktorá spolu s manželom Jaroslavom vedie všetky tri zoskupenia, snažia sa využiť čas na iné činnosti.

„Venujeme sa realizácii projektu Podpora činnosti detského FS Zornička, Mladosť a FS Vepor v obci Klenovec, ktorý nám podporil Fond na podporu umenia v roku 2019. Realizácia projektu a programu Od kolísky po svadbu mala prebehnúť do konca tohto roku, žiaľ museli sme požiadať o predĺženie termínu do polovice roku 2021,“ povedala Zvarová.

Ako dodala, dúfajú, že sa im podarí „naštartovať“ činnosť a zrealizovať ďalšie projektové aktivity, čím chcú zachovať a prezentovať tradície obce Klenovec. „V rámci projektu sme zrealizovali aj rekonštrukciu krojových súčastí podľa originálov zozbieraných, ale aj zdokumentovaných vďaka dobových fotografií. Projekt realizuje občianske združenie (OZ) RODON Klenovec, v spolupráci s Miestnym kultúrnym strediskom (MKS) pri Obci Klenovec,“ priblížila.

Všetky tri folklórne telesá počas iných rokov v predvianočnom a vianočnom období realizovali množstvo vystúpení v regióne s vianočnými koledami, vinšami, Betlehemskou hrou ale aj zvykoslovím tzv. stridžích dní, zimného slnovratu. Okrem toho prezentovali i pracovné činnosti našich predkov počas zimného obdobia, ako napr. priadky.

„V Klenovci sme pravidelne organizovali v tretiu adventnú nedeľu podujatie pod názvom Pokoj ľuďom dobre vôle. Nezabudnuteľným programom pre nás je účinkovanie na Službách Božích ECAV v Klenovci, na Štedrý večer,“ doplnila Zvarová.

Cez vianočné sviatky klenovskí mládežníci spolu s riaditeľom MKS Jaroslavom Zvarom pripravovali pravidelne estrádny program Silvestrovská estráda. Podľa Zvarovej to však na prelome rokov 2020/2021 nebolo možné, tak pripravili aspoň archívny materiál, aby si mohli zaspomínať na rôzne veselé programy.

„Počas pandémie sa aj naši muzikanti venujú notovým zápisom našich zozbieraných ľudových piesní. My sa venujeme spracovávaniu materiálov, na ktoré nie je čas počas ‚normálneho‘ stavu, kedy sme medzi prípravou programov, nácvikov, vystúpení či starostlivosti o kroje,“ zakončila Zvarová.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: S. Zvarová, Foto: fsvepor.sk


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA