Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 29. septembra 2020

KLENOVEC: Deti počas remeselných tvorivých dielní získavali nové zručnosti a spoznávali históriu

31. augusta 2020 | Komentáre: 0 |

Vytvoriť edukačné aktivity pre deti počas letných prázdnin bolo cieľom remeselných tvorivých dielní, ktoré v druhej polovici augusta realizovali na Ráztočnom pri Klenovci občianske združenie Rodon a Gemersko-malohontské osvetové stredisko (GMOS) R. Sobota.

Ako informovala jeho pracovníčka Stanislava Zvarová, ktorá bola spolu s Jaroslavom Zvarom koordinátorkou a autorkou projektu, aktivita sa konala v rámci projektu Tvorivé dielne hudby, tanca a tradičných ľudových remesiel, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

„Počas edukačných aktivít mohli deti získavať nové zručnosti, kvalitatívny rast v oblasti tradičných ľudových remesiel pod vedením erudovaných lektorov, animátorov a pedagógov z praxe,“ priblížila Zvarová.

Tradičné remeselné techniky s remeselnými majstrami spoznávalo spolu pätnásť detí. Okrem pracovných činností sa na pobyte deťom podľa Zvarovej venovali animátori Zuzana Jakabšicová, Renáta Brdniarová, Lucia Zvarová, Pavel Chmelko a vytvárali s nimi aktivity, ktorými ich učili kreativite, súdržnosti, pracovať v skupine.

„V prvý večer si deti vytvorili losovaním svoje cechy, názov, erby. Nedeľný deň bol venovaný poznávaniu života našich predkov na odľahlých lokalitách Klenovca, pri kolešniach. Všetko o živote na ‚majetkoch‘, ako to volali Klenovčania, sa dozvedeli z rozprávania Jaroslava Zvaru. Čím sa v minulosti živili, čo všetko na hospodárstve museli zvládať, ale aj aké jedlá sa varili,“ načrtla pracovníčka GMOS.

Dodala, že tiež im prezentoval názvy miestnych lokalít ale aj nárečové výrazy, ktoré sa pomaly vytratili z našich životov. V rámci poznávania detských hier si vyrobili pigu, ktorú sa spolu zahrali. Skákali škôlku, gumu.

„Medzi deti prišla aj tanečná lektorka Martinka Vargová, ktorá im v rámci projektu Čarovná studnička predstavila strofické tance z myjavskej tanečnej oblasti. Večer mali naši účastníci test zo získaných vedomostí a vymýšľali si svoje cechové ‚hymny‘,“ povedala Zvarová.

Od pondelka sa deti venovali pracovným činnostiam v remeselných tvorivých dielňach. Denne prebiehalo päť tvorivých dielní. Zoznámili sa s košikárstvom, gubárstvom, plstením, hačkovaním, vyšívaním, rezbárstvom, zdobením kože, maľovaním na sklo, zdobením kyjatických hračiek, zdobením mosadzných praciek, hrnčiarstvom, bičiarstvom.

V rámci poznávania tradícií remesiel Gemera-Malohontu a Novohradu navštívili Gemersko- malohontské múzeum v Rimavskej Sobote a Novohradské múzeum v Lučenci. Vďaka odborným lektorom múzeí Ľudmile Pulišovej, Elene Lindišovej a Emílii Mázorovej získali informácie o histórii remesiel a zároveň mohli vidieť prezentáciu vystavených artefaktov.

Organizátori podujatia ďakujú lektorom Jánovi Fotovi, Ľubomírovi Majanovi, Jánovi Maciakovi, Milanovi Stierankovi, Magduške Kantorovej, Kataríne Hricovej, Gabike Antalovej, Zuzke Jakabšicovej, Renáte Brndiarovej, Anea Agócsovej, Ladislavovi Hedvigymu, Jaroslavovi Zvarovi za úžasný prístup a odovzdávanie svojich vedomostí, zručností. Ďakujú aj personálu Penziónu na Ráztočnom za vytvorené podmienky, prostredie, ubytovanie a chutné jedlo.

„Od Jána Kožiaka sa dozvedeli ako sa vyrába heligónka a aké typy heligónky poznáme. Počas týždňa nad nami bdela zdravotná sestra Blaženka Antalíková, za čo jej veľmi pekne ďakujeme, že sme to všetko v zdraví zvládli. Na záver aktivity Remeslo má zlaté dno sme zrealizovali výstavy vyrobených výrobkov, ako aj prezentáciu naučených tančekov pre rodičov a starých rodičov detí,“ zakončila Zvarová.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: tlačová správa; Foto: S. Zvarová


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA