Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 20. júna 2019

Folkloristi z Klenovca sa v minulosti báli, že ich pre Jánošíka aj zbijú

27. decembra 2018 | Komentáre: 0 |

Klenovec je dedina, ktorá je spojená s koncom slobody najznámejšieho slovenského zbojníka Juraja Jánošíka. Práve tu ho v roku 1713 na Mravcovom vŕšku zlapali liptovskí drábi.

Klenovčania však na túto epizódu obecných dejín nikdy neboli hrdí a ako hovorí riaditeľ Miestneho kultúrneho strediska v Klenovci Jaroslav Zvara, niekedy pre ňu mali aj obavy.

„My Klenovčania sme si vždy hovorili, že prečo práve u nás chytili takého chýrneho zbojníka. Zakaždým, keď sme boli so súborom vystupovať v Terchovej a ohlásili nás, že sme z Klenovca, sme sa len tak obzerali, nie že nás tu za to niekde dobijú,“ s úsmevom spomína Zvara. Dodáva, že útechou môže byť Klenovčanom aspoň to, že Jánošíka nezlapali domáci, ale Liptovčania.

Neďaleko Klenovca by dokonca mohol byť ukrytý aj povestný Jánošíkov poklad. Ako totiž zbojník uviedol pri jednom z výsluchov, schoval ho pri osade Jablonka (Jablunka). Pôvodne sa predpokladalo, že by mohlo ísť o miesto niekde v Poľsku či v Čechách, lokalita s týmto označením však je aj pri Klenovci.

„Zistilo sa, že hore smerom na Čremoš a utekáčsku stranu bola osada pozostávajúca zo siedmich alebo ôsmich domov a volala sa Jablonka. Odtiaľ mohol Jánošík, keď šiel od Kokavy cez kopce, zísť priamo k Uhorčíkovi,“ vysvetlil Zvara s tým, že aj z tohto dôvodu šlo o vhodné miesto na prípadné ukrytie cenností.

V ľudovej tradícii a miestnych názvoch žije v Klenovci spomienka na Jánošíka dodnes. Nájdeme tu napríklad Jánošíkovu skalu, studničku Jánošíkova slza, Jánošíkov lesík, ale aj Jánošíkovu ulicu. Klenovčania si doteraz zbojníka pripomínajú a vzdávajú mu úctu i v piesňach.

„Jánošík, Jánošík, kde tvoja valaška, v Klenovci u kata, do buka zaťatá.
Jánošík, Jánošík, kde tvoje poklady, na Cisárskej holi, schované sú v jedli.“

„Na vrch Javoriny, horou pekný chodník, po ňom sa prechodí v noci každý zbojník.
Po ňom sa prechodí, kamarátov vodí, v Gemerskej stolici pánom zle on robí.
Tí gemerskí páni, veľmo sa ho báli, na Mravcovom vŕšku drábi ho zlapali.“

„Čo sa stalo nové, v tom klenovskom dvore, ulapili Jánošíka s dievčaťom v komore.
Keď ho ulapili, rúčky mu zviazali a do mesta Mikuláša odšikovať dali.
Mikulášski páni, veľmi sa tešili, vitaj bratku Jánošíčku, už sme ťa lapili.
Hučia hory, hučia, že zbojníkov mučia, ešte viacej hučať budú, keď ich vešať budú.
Hučia hory, hučia, hučí aj osika, že už nikdaj nezahynie meno Jánošíka.“

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Echoviny.sk

V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Publikačné pravidlá“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii
Captcha loading...

POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA