Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 28. februára 2020

Klenovskí dobrovoľní hasiči pomáhajú aj mimo územia obce

6. júna 2019 | Komentáre: 0 |

V Klenovci už zhruba piaty rok funguje dobrovoľný hasičský zbor obce (DHZO).

Samospráva predtým v prípade potreby využívala obecnú cisternu, no oficiálna organizovaná skupina dobrovoľníkov v dedine chýbala.

To sa však zmenilo, keď sa okolo súčasného predsedu a veliteľa DHZO v Klenovci Jána Sihelského zišla partia nadšencov, ktorá s podporou vedenia obce založila oficiálny zbor hasičov – dobrovoľníkov.

„Je nás síce len dvanásť, ale nikdy sa nestalo, že by sme nezareagovali na telefonát z operačného strediska. Keďže máme cisternu Tatra 148 s objemom až šesť kubíkov vody, tak nás na výpomoc volajú aj mimo katastra. Zasahovali sme napríklad aj vlani pri požiari skládky v Hnúšti,“ povedal predseda a veliteľ DHZO v Klenovci Ján Sihelský.

Tohto roku klenovskí hasiči zasahovali napríklad pri veľkom lesnom požiari v Tisovci, alebo pri požiari bytovky v Hnúšti, časti Hačava. „Profesionálni hasiči si nás tam vyžiadali aj s našou pojazdnou plošinou Tatra 148 PP27, ktorá dosahuje do výšky 27 metrov,“ poznamenal Sihelský.

Klenovčania sa okrem Tatry 148 môžu pochváliť aj iným kvalitným vybavením. „Keďže vlastníme techniku so zásobou vody, sme zaradení do kategórie B. Tým pádom od štátu každoročne dostávame dotáciu vo výške tritisíc eur, z ktorej kupujeme osobné a materiálno-technické vybavenie,“ priblížil Sihelský.

Ako však poznamenal, tritisíc eur je na zakúpenie všetkého potrebného vybavenia príliš málo. Vybavenie a školenia jedného člena vyjdú približne na sedemsto eur.

Veliteľ vyzdvihol aj schopnosti členov zboru. Všetci dobrovoľníci prešli školením a sú vybavení ochrannými pomôckami v podobe ľahkých zásahových odevov. Tie si vlani museli obliecť približne päťkrát. Predvlani bol počet výjazdov asi dvojnásobný.

„Roky sú rôzne. Napríklad posledné leto bolo suché, ale požiar nebol. Pravdepodobne to bolo spôsobené tým, že neboli búrky s bleskami a aj vypaľovačov asi ubúda,“ podotkol Sihelský.

Obec sa tiež zapojila do výzvy na rekonštrukciu hasičských zbrojníc. Tohto roku začali s úpravou veľkých priestorov, kde k existujúcim garážam pribudnú sociálne časti ako šatne, kuchynka či denná miestnosť. Výsledok by mal spĺňať požiadavky na minimálne vybavenie a v budove by tak mohli fungovať aj stále hliadky. Rekonštrukciu v Klenovci financujú aj z vlastných zdrojov.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Foto: Ján Sihelský, DHZO Klenovec


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA