Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 22. októbra 2020

Záchranu kaštieľa v Rimavskom Brezove brzdia peniaze

9. decembra 2018 | Komentáre: 0 |

Bývalý kaštieľ Rimamuránskej spoločnosti v Rimavskom Brezove už dlhé roky chátra. Zdá sa, že ani najbližšie mesiace neprinesú pre historickú budovu, ktorú spravujú Lesy SR, vykúpenie. Vlastník do opravy investovať nemôže. Budova z roku 1808 je totiž vyhlásená za prebytočný majetok.

„Technický stav budovy je dlhodobo havarijný a vyžaduje si komplexné riešenie v objeme niekoľko stoviek tisíc eur formou investície. Nakoľko sa však jedná o prebytočný majetok, ktorý Lesy SR v podstate nikdy nevyužívali pre účely zabezpečenia hospodárskych úloh podniku, do takéhoto majetku nie je možné plánovať investície,“ vysvetlil hovorca Lesov SR Radko Srnka.

Bezmála za šesťtisíc eur

Jednou z možností na záchranu je zmena vlastníka. O odkúpenie budovy však podľa Srnku v poslednej dobe nikto neprejavil záujem.
„Odpredaj prebytočného majetku je administrovaný v zmysle smernice ministerstva pôdohospodárstva, ktorá upravuje postupy a spôsob prevodu takéhoto majetku. Odštepný závod (OZ) Rimavská Sobota sa už v minulosti snažil o jeho odpredaj prostredníctvom obchodnej verejnej súťaže. V roku 2008 bol vypracovaný znalecký posudok, ktorým bola hodnota daného majetku vyčíslená sumou 130-tisíc slovenských korún,“ povedal hovorca a pokračoval: „V roku 2009 bola na úrovni OZ spracovaná dokumentácia a vypracovaná  žiadosť o udelenie súhlasu na uzatvorenie zmluvy o prevode vlastníctva majetku štátu podľa zákona na iné osoby za účelom vypísania verejnej súťaže s minimálnou navrhovanou východiskovou cenou vo výške 5 949 eur,“ dodal.

Ostáva málo času

Kaštieľ pred rokom 1989 využívali ako obytný objekt. S odchodom posledných obyvateľov sa ale začala jeho postupná devastácia. Približne od roku 2005 je nevyužívaný.

Do úvahy prichádzal aj prevod majetku pod správu obce. Tá však na rekonštrukciu nemá peniaze. „Kaštieľ je v takom dezolátnom stave, že keby sme ho ako obec dostali do vlastníctva, nedokázali by sme zabezpečiť jeho opravu. Strecha je v havarijnom stave, stropy sú na niektorých miestach prepadnuté. Upozorňovali sme Lesy SR, aby budovu zabezpečili proti vniknutiu, aby tam nedošlo k úrazu. Kaštieľ však zabezpečený nie je,“ informoval Marián Šivara, starosta Rimavského Brezova.

Podľa neho sa dávnejšie o budovu a okolie zaujímal súkromník, ktorý tam chcel vytvoriť domov dôchodcov. V tom čase ale záujem o kaštieľ prejavili práve Lesy SR. „Aj teraz sa nájdu ľudia, ktorí by kaštieľ odkúpili. Investori však čakajú na využite nórskych fondov. Nechcú do rekonštrukcie investovať všetky svoje prostriedky,“ prezradil starosta s tým, že budove už veľa času na záchranu neostáva.

Historická budova v Rimavskom Brezove je pamiatkovým objektom z roku 1808 v klasicistickom slohu s pôdorysom v tvare písmena U. V miestach, kde stojí, bola v 18. storočí sklárska huta, v r. 1770 tu postavili železiareň. V 19. storočí železiareň prevzala Rimamuránska spoločnosť a spomínaná budova slúžila ako jej sídlo.

 

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

REKLAMA