Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 1. júna 2020

Jesenské: Opevnenie pri stanici v sobotu nasvietia v rámci akcie Svetlá nad bunkrami

20. septembra 2019 | Komentáre: 0 |

Prehliadka vojenského bunkra i prednáška o opevneniach v regióne Gemer čaká na návštevníkov podujatia Svetlá nad bunkrami, ktoré sa uskutoční v sobotu 21. septembra v Jesenskom.

„Ide o akciu, ktorou si pripomíname výročie mobilizácie z roku 1938. Začne sa o siedmej večer, kedy bude možnosť pozrieť si bunker ropík, ktorý je už čiastočne zrekonštruovaný, ale treba doň ešte veľa vecí doplniť,“ uviedol pre TASR Ján Rešetár z organizačného tímu.

Dodal, že od 19.30 h do 20.30 h je naplánovaná prednáška o vojenských opevneniach na Gemeri, ktorú uvedie Norbert Mogyorósi z Baníckeho múzea v Rožňave. „O 20.30 h začneme osvetľovať ropík a bude to trvať do 21.00 h,“ avizoval Rešetár s tým, že podobne budú nasvietené stovky ďalších bunkrov v rámci celého bývalého Československa.

Bunker v Jesenskom bol vybudovaný v roku 1937 bezprostredne pri koľajniciach vedúcich na nádražie. Takto bol situovaný pravdepodobne pre strategický význam miestnej stanice, keďže Jesenské bolo významným železničným uzlom neďaleko maďarských hraníc. Práve umiestnenie opevnenia priamo pri trati ho asi zachránilo pred demoláciou výbušninami, čo bolo osudom väčšiny ostatných bunkrov v regióne.

Názov ropík vznikol zo skratky Ředitelství opevňovacích prací (ROP), teda československého úradu, ktorý mal v kompetencii výstavbu vojenských opevnení, budovaných hlavne v pohraničných územiach. V celej Československej republike bolo podľa historických prameňov postavených zhruba 10.000 podobných bunkrov.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: TASR; Foto: Facebook


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA