Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 21. septembra 2020

Jednou zo zaujímavostí Malohontu je nálezisko kyjatickej kultúry

19. októbra 2016 | Komentáre: 0 |

Spoznať dávnu minulosť Malohontu a jeho praobyvateľov umožňuje turistom pamätník pri archeologickom nálezisku kyjatickej kultúry neďaleko obce Kyjatice v okrese Rimavská Sobota. Ako TASR informovala Henrieta Struhárová z Mikroregiónu Rimava a Rimavica, táto atrakcia sa umiestnila na deviatom mieste v hlasovaní 12 Naj regiónu Malohont.

„Dnešný pamätník má podobu miniatúrneho archeologického skanzenu, ktorý tvoria rekonštrukcie dvoch skrinkových hrobov, mohyla a hranica z dreva, ktorá slúžila na spaľovanie mŕtvych. Jeho súčasťou sú i kópie archeologických nálezov kyjatickej kultúry, ako aj informačná tabuľa so stručnou charakteristikou tejto kultúry i samotného náleziska,“ priblížila Struhárová.

Pamätník sa nachádza približne 300 metrov od obce smerom na miestnu časť Kadlub. Je situovaný na okraji niekdajšieho pohrebiska, kde v minulosti realizovali archeologické prieskumy Vojtech Budinský-Krička a Václav Furmánek. „Miesto je voľne prístupné. Návštevníci sa tam dostanú autom aj bicyklom. V blízkosti obce Kyjatice prechádza tiež červená turistická trasa,“ dodala Struhárová.

Kyjatická kultúra patrí do oblasti juhovýchodných popolnicových polí a zaraďuje sa do neskorej doby bronzovej. Jej ľud sa zaoberal poľnohospodárstvom, ovládal rozvinutú metalurgiu a zvládal aj výrobu železa. Je preň príznačné žiarové pochovávanie do takzvaných urnových či skrinkových hrobov.

Domovským teritóriom kultúry je územie juhu stredného Slovenska, teda predovšetkým okresy Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota a Revúca, ako aj priľahlé časti severného Maďarska. Okrem Kyjatíc sú jej významným náleziskom Radzovce pri Fiľakove, kde bola preskúmaná osada aj pohrebisko s 1334 hrobmi pilinskej a kyjatickej kultúry. Ďalšie pohrebisko bolo odkryté v Tornali a jedno z výšinných sídlisk sa nachádzalo na vrchu Hradová v Tisovci.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: TASR, foto: regionmalohont.sk


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
POSLEDNÉ KOMENTÁRE
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA