Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 18. februára 2020

Hnúšťanská katalpa v súťaži o Strom roka 2011

2. augusta 2011 | Komentáre: 0 |

Už po deviaty krát vyhlásila nadácia Ekopolis súťaž o Strom roka. No len tento rok sa na zozname uchádzačov ocitla aj Katalpa bignóniovitá, drevina krášliaca Mariássyho záhradu v Hnúšti.

Najväčší exemplár tohto nezvyklého druhu v regióne je jedinečný hlavne svojím netypickým, čiastočne poliehavým rastom. Celé generácie detí sa tu hrávali a preliezali jej vodorovný kmeň priam položený na zemi. 180- ročná a 11 metrov vysoká krásavica sa prebojovala až do finále. V súťaži mala 90 konkurentov, z ktorých porota napokon vybrala len dvanásť.

„Nominované stromy reprezentovali viac ako 30 rôznych druhov drevín. Najväčšie zastúpenie medzi nominovanými stromami mali už tradične lipy, v tomto roku ich bolo 20. Za nimi nasledovali duby a platany,“ vyjadril sa k súťaži  Milan Hronec, programový manažér Nadácie Ekopolis.“

Popri čerešni, gaštane, či lipe katalpa znie možno trochu exoticky, no vekom rozhodne nezaostáva za svojimi protivníkmi. Najmladším finalistom je „len“ 100 rokov stará čerešňa mahalebková z Bratislavy. Titul najstaršieho člena si naopak vyslúžil 500-ročný gaštan jedlý z Častej. Zaujímavosťou je, že dohromady majú všetci finalisti 3670 rokov.

Nadácia Ekopolis chce prostredníctvom ankety upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.

Už od siedmeho júla môžete hlasovať za ľubovoľný strom a to buď na webovej stránke Nadácie Ekopolis (www.ekopolis.sk), alebo prostredníctvom SMS správy (na č. 7775, v tvare: Strom medzera a číslo stromu od 0-12). Súťaž trvá do 30. septembra a víťaz si vyslúži dendrologické ošetrenie a finančný príspevok v hodnote 333 eur. Okrem ošetrenia bude víťazný Strom roka 2011 reprezentovať Slovensko aj v súťaži Európsky strom roka.

ZDROJ: Zuzana Karabínošová, foto: Ekopolis.sk

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj:


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA