Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 24. apríla 2019

Hnúšťa zažije premiéru filmu Igora Vodrášku

12. augusta 2013 | Komentáre: 1 |

Igor Vodráška, rodák z Hnúšte, je autorom krátkometrážneho filmu, ktorý sa momentálne premieta na Slovensku, Česku a v Poľsku. Premiéra v Hnúšti bude 28. augusta v Kolkárni a v rámci premietania odohrá koncert aj Dáša fon Fľaša, hudobník, o ktorom pojednáva natočený film.

POSTER_FINALVstupné na premietanie filmovej snímky spojené s koncertom bude dobrovoľné.

„Ja z toho osobne nič nemám – robím to preto, aby sa len nelamentovalo, že sa v Hnúšti nič nedeje,“ doplnil autor Igor Vodráška.

Redakcia Echoviny.sk si pripravila pár otázok na autora dokumentu Dáša fon Fľaša: Lost in Poland:

Čo ťa viedlo k natočeniu filmu práve o tomto hudobníkovi?

Tak Dáša Fon Fľaša ma ako hudobník zaujal najmä jeho textami a nakoniec aj celým dirty folk-punkovým akustickým konceptom. U nás na Slovensku nie je bežným zvykom, aby sa pesničkári rodili z punkového podhubia. Jemu sa práve podarilo namiešať taký fajnový hudobný koktejl – keď si vybral len to najlepšie z každého toho žánru, do ktorého presahuje. No a ďalšia vec sú potom jeho koncerty – je skvelý performer a aj ako sólista dokáže rozburcovať dav, čo pre mňa ako portrétistu bolo dostatočne zaujímavé – keď zrazu v slovenských hardcoreových brlohoch objavíš aj niečo takéto.

A osobnostne je to hlavne pankáč ako lusk, takže ten slovenský androš má fakt zbehaný, a dokáže naň veľmi triezvo reflektovať. No a ja som sa v dokumente snažil skrz neho zachytiť esenciu tejto undergroundovej DIY kultúry – a priblížiť tak toto prostredie aj človeku, ktorý bežne na podobné akcie nechodí.

 No a potom tu bola aj osobná motivácia. Ja som skôr fotograf ako filmár, ale chcel som si to vyskúšať, a hlavne keď som sa po dvoch rokoch vrátil z Karibiku, kde som makal na výletnej lodi, kde je všetko len a len o peniazoch, som si povedal, že treba si trochu napraviť karmu a urobiť aj niečo čo nie je len o hmotných statkoch.

 Ako ste sa stretli?

Poznáme sa ešte z vysokoškolských čias – študovali sme spolu v Bratislave a chodili sme do jednej kultovej krčmy na Mlynskej doline, do Primy, a tak nejak sme sa tu a tam sretali až kým som nezistil, že je aj hudobník (smiech).

1094958_10201043612683880_1387181325_nCelý film dokumentuje Dášovo októbrové miniturné, keď sme štyri dni brázdili poľské mestá a slovenský východ, takže točilo sa všeho-všudy len päť dní. Horšie to už bolo s postprodukciou – tá sa nakoniec pretiahla na skoro osem mesiacov. Začínal som od piky, všetko som sa najprv musel naučiť a robil som to sám, vlastne až na poľský a anglický preklad, s ktorým mi pomohol Stanko Kováčik – mimochodom tiež rodák z Hnúšte a Natalia Maciaš za poľskú stranu – týmto by som sa im chcel poďakovať – myslím si, že obaja odviedli kus dobrej roboty.

Aké sú zatiaľ reakcie ľudí?

Tak niekomu sa to páči a niekomu zas nie – ako všetko. Proti gustu žiaden dišputát. Vydali sme malý DVD náklad a premietali v ČR, na SR a v Poľsku – Hnúšťa bude 24. mesto kde môžete Lost In Poland vzhliadnuť. Nemám s tým filmom nejaké veľké ambície – je to predsa len prvotina, a má to svoje muchy. Na druhej strane, Dášovi fanúšikovia to zatiaľ hodnotia kladne… bolo mi povedané, že je to celkom akurátny portrét, čo ma teší.

Zatiaľ sme premietali v hudobných kluboch, no na jeseň sa nám snáď podarí navštíviť aj nejaké filmové festivaly, tak uvidíme čo na to povedia tam.

 

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Echoviny.sk

V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Publikačné pravidlá“.

DISKUSIA K ČLÁNKU
  1. Autor:  lenčok | 12. augusta 2013 | 10:02 | 10:02

    odporúčam!
    chalani mali v Nitre úspech

    [Reagovať]

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii
Captcha loading...

POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA