Echoviny.sk – regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Dátum Dnes je: 6. júna 2020

Hnúšťa získa organ, ktorý patril známemu rodákovi, skladateľovi Jánovi Valachovi

26. februára 2020 | Komentáre: 0 |

Pamiatka na významného rodáka a zároveň nová učebná pomôcka v základnej umeleckej škole (ZUŠ).

Tieto dve funkcie bude v Hnúšti plniť organ z pozostalosti Jána Valacha, významného rodáka a skladateľa, ktorého meno je okrem iného späté so súťažou Hnúšťanský akord. Tú dlhé roky podporoval a aj sa jej osobne zúčastnil.

Jeho organ sa do Hnúšte dostane hlavne vďaka iniciatíve bývalého veľvyslanca SR v Bruseli Stanislava Valla, ktorý dohodol detaily s dedičmi a správcom pozostalosti. Zabezpečil aj prepravu hudobného nástroja prostredníctvom belgickej spoločnosti LVD, ktorá má pobočku v Tornali.

„V LVD na tom pracujú aj v spolupráci so správcom majstrovej pozostalosti. Zistili, že organ sa dá pekne rozložiť, takže s dopravou nebude žiadny problém. Riešia sa len posledné detaily,“ uviedol Vallo s tým, že nástroj by mal byť do Hnúšte dopravený do niekoľkých týždňov.

Ako pokračoval viceprimátor Hnúšte Grigorij Šamin, sú dojatí, že táto spomienka na významného hnúšťanského rodáka bude odteraz prítomná v meste. Zatiaľ o tejto iniciatíve neinformovali, keďže šlo o isté prekvapenie pre obyvateľov.

„Za samosprávu som s pánom veľvyslancom komunikoval, keďže ho poznám. Chceli sme to stihnúť zrealizovať do Hnúšťanského akordu, ktorý bude o dva týždne. Asi sa nám to však nepodarí pre zložitosť samotného transportu organu,“ podotkol viceprimátor s tým, že to riešia už vyše jeden a pol mesiaca.

Zároveň dodal, že keď bude organ v Hnúšti a skontrolujú jeho funkčnosť, zamýšľajú zorganizovať koncert, na ktorý pozvú jedného známeho organistu. „Chcel by som sa tiež v mene mesta poďakovať za pomoc spoločnosti LVD. Komunikujem s ňou a sú nám v tejto veci veľmi nápomocní,“ doplnil Šamin.

Organ bude v ZUŠke

Organ by mal byť umiestnený v priestoroch hnúšťanskej ZUŠky. Podľa slov jej riaditeľky Anny Černákovej hudobný nástroj v tejto inštitúcii využijú aj prakticky. „Bude umiestnený v koncertnej miestnosti, takže bude mať čestné miesto. Je to pre nás veľká vzácnosť, lebo dlhé roky sme s pánom profesorom Valachom spolupracovali,“ poznamenala riaditeľka.

Ako povedal štátny tajomník ministerstva vnútra Michal Bagačka, J. Valach napriek tomu, že roky žil v zahraničí, zostal veľkým hnúšťanským lokálpatriotom. „Bol to môj osobný priateľ a bol som aj uňho doma v Antverpách. Videl som, že má na stenách fotky z Hnúšte a navyše, každý rok aj podporoval súťaž Hnúšťanský akord,“ podotkol Bagačka.

Ján Valach sa narodil v roku 1925 v Hnúšti, maturoval v Tisovci. Študoval na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského a zároveň aj na Štátnom konzervatóriu v Bratislave. Neskôr študoval aj v Prahe, následne pôsobil na Vysokej škole múzických umení a v Slovenskom národnom divadle. Od roku 1971 žil a pracoval v Belgicku, kde v roku 2019 i zomrel.

Podobné alebo súvisiace články:

Zdroj: Foto: mesto.hnusta.sk, zushnusta.sk


V rámci udržania slušnosti a dodržiavania zákonov SR je diskusia moderovaná. Po odoslaní Vášho príspevku ho potvrdí jeden z moderátorov diskusií okamžite, ako bude online a príspevok sa zobrazí ostatným užívateľom. Viac sa dozviete v sekcii „Pravidlá prispievania“.

PRIDAŤ KOMENTÁR* povinná položka

 znakov k dispozícii


POSLEDNÉ ČLÁNKY V KATEGÓRII
Facebook

Posledné komentáre
Reklama_x

autodielyonline24.sk

REKLAMA